Doğanın Büyüleyici Rotaları Listesi

Dünya’da olduğuna hayal bile edemediğimiz doğanın büyüleyici rotalarına doğru seyahate çıkmaya ne dersiniz? Gördüğünüz anda şaşkınlıktan kendinizi alamayacağınız ve hatta ilk fırsatta tekrar orada olmalıyım diyeceğiniz o doğa harikası adreslere yolculuk zamanı.

Çin, Zhangye Danxia

Doğanın büyüleyici rotalarını tanımaya Çin’den başlıyoruz. Oluşumu milyonlarca yılı bulan Zhangye Danxia’daki kumtaşlarını Çin Turlarına katılarak mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buranın o havasını kokladığınızda daha önce buraya gitmediğiniz için kendinize kızabilirsiniz, öylesine bir yer işte Zhangye Danxia. Birkaç yıl önce park haline dönüşmüş ve Çin turizmine de inanılmaz katkısı olmuş durumda.

Hırvatistan, Plitvice Gölleri

Her biri bir göl olan ve şelalelere de bu göllerden geçilen doğanın büyüleyici rotaları listesindeki Plitvice Gölleri Hırvatistan’da. 16 tane göl düşünün ve bu göllere de basamaklarla çıkıldığını hayal edin. Birbirine şelalelerin sayesinde bağlı olan bu göller inanması zor ama gerçek bir doğa harikası. Hırvatistan Turlarına katılmanız için başka bir neden daha olamazdı. 🙂

Türkmenistan, Cehennem Kapısı

Doğanın büyüleyici rotaları listesine girmeyi fazlaca hak eden bir diğer durak Türkmenistan’dan. Cehennem Kapısı 1971’de Rus yer bilimcileri tarafından keşfedilmiş. 70 metrelik bu kuyu metan gazı üretiyor. Keşfedildiği zaman da çevreye zarar vermemesi için ateşe verilmiş ve o zamandan bu zamana hala hiç sönmeden yanmaya devam ediyor.

ABD, Bryce Kanyonu

Kanyon dendiğine aldanıp farklı şeyler düşünmeyin. Mısır piramitlerine benzeyen kayalıkların bir araya geldiği doğanın büyüleyici rotalarından biri Amerika’nın Utah eyaletindeki Bryce Kanyonu. Su, rüzgar, buz ve erozyon sayesinde farklı şekiller almış bu kanyonlar. Bu atmosferi yakından keşfetmek istiyorsanız Amerika Turlarına doğru yola çıkın.

Yeni Zekanda, Moeraki Kayaları

Doğanın büyüleyici rotaları listesindeki Yeni Zelanda’nın o eşsiz sahilinde irili ufaklı yuvarlak kayalıklar doğanın bize sunduğu nimetlerden. Moeraki halkı Moeraki Kayalıklarını bir hikâyeyle anlatırlar ama ta ki Paleosen zamanında çamurlar taşlaşmış ve sahilden vuran rüzgarın sayesinde de göreceğiniz o görsel şöleni oluşturmuş. Kısacası Yeni Zelanda her şeyiyle farklı bir dünya aslında.

Kuzey İrlanda, Devler Kaldırımı

Güzel ülke İrlanda o muhteşem sahiliyle ve Devler Kaldırımıyla bizimle. Doğanın büyüleyici rotaları listesindeki Devler Kaldırımını anlatmak biraz zor. Öylesine güzel bir sahilde masmavi bir okyanusta konumlanmış bu kayalıklar, 60 milyonu aşkın zaman önce volkanik faaliyetler sonucu ortaya çıkmış. Bize yapacak tek bir şey kalıyor, o da en kısa zamanda Kuzey İrlanda’nın yollarını tutmak.

Kanada, Moraine Gölü, Valley of The Ten Peaks

Dünya’nın her yanından ayrı bir güzellik fışkırıyor adeta. Doğanın büyüleyici rotaları listesindeki Moraine Gölü, Valley of The Ten Peaks Kanada Turlarında. Bir ülke bu kadar mı güzel olur, Moraine Gölü de bunun en güzel örneklerinden sadece biri. 3000 metre yüksekliğindeki dağların arasından buzulların erimesiyle oluşmuş bu turkuaz sular gerçekten bir kez olsun görülmeye değer.

Bolivya, Salar de Uyuni Gölü

Güney Amerika Turlarının baş tacı turizm rotası Bolivya, fotoğraflarla bile anlatılamayan büyülü Salar de Uyuni Gölü’yle bizimle. Ayna misali parıl parıl parlayan buz tutmuş göl, bu denli mi güzel olabilir. Buz değil kristal demek daha doğru olacak sanırım Salar de Uyuni Gölü için.

Belize, Büyük Mavi Delik

Doğanın büyüleyici rotaları listesinin sonuncu durağı Orta Amerika’nın şehri Belize’den. Doğanın bir mucizesi de Büyük Mavi Delik, yeraltı kaynaklarının kireçtaşını çözmesiyle oluşmuş. 125 metre derinliğindeki bu masmavi devasa deliğe tüplü dalış yapmak için akın akın giden kişilerin arasına sizde katılabilirsiniz. Büyük Mavi Delik dünya üzerindeki en iyi tüplü dalış noktalardan.