Doğa Sporları İçin Tatil Önerileri

Hayal ettiğiniz tatil sadece deniz, güneş ve kumdan ibaret bir tatil mi? Yoksa aktivitesinin bol olduğu her şeyinden fazlasıyla yararlanabileceğiniz bir tatil anlayışı mı? Bütün yılın koşuşturmasından sonra yılın 1-2 haftasını tembel tembel geçirmek yerine her şeyin kararında olduğu bir tatil hayal edin. Siz de bizimle aynı şeyleri düşünüyorsanız doğa sporları için tatil önerileri sizinle.

Spor yapmayı bir yaşam tarzı haline getirenler gerçekten çok şanslı. Gittikleri her yerde kendilerini meşgul edecek şeyler bulmakta zorlanmazlar hiçbir zaman. Sağlığı bozan fazla kiloları boşu boşuna taşımazlar. Hareket etmeyi severler, kendilerini buna göre şekillendirirler. Ne yapmak istediğinizi biliyor ancak gideceğiniz yolu bulmakta zorlanıyorsanız çözümleri çok kolay.

Rüzgar Sörfü

Her ne kadar kolay gibi gözükse de düşmeden ayakta durabilmek zordur rüzgâr sörfünde. Doğa sporları için tatil önerilerinin başındaki rüzgar sörfünün en ünlü yeri önceki yazılarımızdan okuduysanız tabi ki Alaçatı. Başta Alaçatı olmak üzere Saros Körfezi, Ilıca, Datça ve bir de Bitez’de ünlüdür bu spor. Merak edip de yolunuz buralardan geçerse farklı sporlarını denemeyi ihmal etmeyin.

Rafting

Türkiye’de rafting yapılabilen yerler olduğu kadar gerçekten bu adrenalin dolu sporu da yapan çok insan var ülkemizde. Doğa sporları için tatil önerileri dediğimizde rafting bunların arasında olmazsa olmazlardan biri. Gürül gürül akan buz gibi sularda rafting yapabileceğiniz duraklar; Artvin, Antalya, Çoruh bunlardan sadece bazıları. Eğlence ve adrenalin dolu unutulmaz dakikalar sizi bekliyor.

Doğa yürüyüşleri (Trekking)

Doğadan ayrı kalamayanların saatlerce doğayla iç içe yürünebilen çok güzel yerler var ülkemizde. Bunların birini bundan önceki yazımızda paylaşmıştık. Gelidonya, Antalya’nın en güzel, en vazgeçilmesi zor rotalarından biri. Doğa sporları için tatil önerileri dendiğinde trekking için yapılacak ilk iş sırt çantamızı hazırlamak ve rotamızı Antalya, Fethiye, Kapadokya ve Kaz Dağlarına çevirmek olmalı.

Kayak

Doğa sporları için tatil önerileri sorulduğunda kayak için diyebilecek tek bir şey var o da; ülkemiz kayak yapılacak yerler bakımından eşi bulunmaz bir değer. Başta Uludağ, Palandöken ve Kartalkaya kayağın en güzel yapıldığı turizm cennetleri. Rüzgar sörfü gibi kayak yaparken de ayakta durmak çok zor ama zaten eğlence olan tarafı da burada zaten. Bilmeyenler için öğrenmesi sabır gerektiren, öğrendikten sonra da vazgeçmesi bir spor bu. Kış geldiğinde meşhur Palandöken Otellerinde konaklayıp kayak keyfini burada mutlaka yaşamalısınız.

Yamaç Paraşütü

Mavinin seyrine dalıp doğanın kollarında süzülmek mi istiyorsunuz? O zaman yapılacak tek bir şey var; yamaç paraşütü. Doğa sporları için tatil önerilerinin olmazsa olmazlarından yamaç paraşütünün en güzel yapıldığı yerlerden biri Uçmakdere. Bütün sporlar çok zevklidir, çok eğlenceli zamanlar yaşatır ama yamaç paraşütü anlatılacak gibi değil, bu tecrübeyi bir kez olsun bilen biriyle yaşamak lazım. Uçmakdere kadar Fethiye Ölüdeniz’de bu konuda çok popüler rotalardan. Bu yaz görülecek yerler listenize yamaç paraşütüyle ünlü Ölüdeniz’i ekleyebilirsiniz mesela. Fethiye-Marmaris Turları için tatilbudur.com’un avantajlı dünyasından yararlanmanın şimdi tam zamanı.