Dalyan Gezi Rehberi

Bu yaz yeşille mavinin buluştuğu bir atmosferde huzurla, sakin mi sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin adresi kesinlikle Dalyan olmalı. Dalyan doğal güzelliklerin, şirin mi şirin otellerin olduğu havasıyla, suyuyla kısacası her şeyiyle tam bir tatil köşesi.

Dalyan Hakkında

Muğla ilinin Köyceğiz’e bakan kısmında Dalyan. O eski doğallığı tahrip edilmemiş halde hala bütün güzelliğini koruyor. Eski yapılarından peki bir şey kalmış diyemeyiz ama en güzel yanı sonradan da bir yapılaşma olmaması. Dalyan adını burada meşhur olan balıkçılığından almış. En çok kefal balığı çıkar buradan ve bolluğundan dolayı da uygun fiyatlarla o eşsiz kefallerinden yiyebilirsiniz. Kısacası Dalyan’ı bize soracak olursanız; Dalyan çam ağaçları ve mis gibi deniz havası içinde lezzetli mi lezzetli balıklarıyla tam bir tatil köyü.

Dalyan’da gözlerden uzak denize girmenin keyfini Köyceğiz, Sarıgerme sahili ve Babaada’da çıkarabilirsiniz. Piknik severler hafta sonu olunca buralara gelir. Dalyan’da bir yanınızda denize girenleri bir yanınızda da saatlerce piknik yapanları görebilirsiniz. Dalyan’a gittiğinizde buranın tekne turlarına katılmazsanız çevredeki bütün güzelliklerden mahrum kaldınız demektir. Dalyan turunda Dalaman tarafındaki Bakardi ve Aşı koyları, Ekincik’te körfezdeki koyları görebilirsiniz. Tura geceleri de katılmanın tadı bir başka olacaktır. O zaman Dalyan’ın en güzel saatleri sizi bekliyor demektir. Eğlencenin ve müziğinde içinde olduğu mehtap turlarında cennetten bir köşe olan İztuzu plajını göreceksiniz. Görmekle kalmayıp gecenin en güzel saatinde sakin sularına bırakabilirsiniz kendinizi.

Dalyan’da Yapılacak Aktiviteler

Tekne Turlarına Katılın: Dalyan’ın tekne turlarından bahsettik biraz önce. Tekne turlarına katıldığınızda sadece deniz, güneş ve kumun keyfini çıkaracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dalyan’da istediğiniz her an tekne kiralayıp dilediğiniz her yeri görebilirsiniz. İztuzu plajı, Kaunos kenti, çamur banyoları ve kaya mezarlıklarını Dalyan’da gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

İztuzu Plajı’nı Görün

Caretta Caretta kaplumbağalarının yavruladığı muhteşem bir yer burası. İztuzu Plajı’nı Dalyan’dan kalkan teknelerle görebilirsiniz. Turkuaz denizde yüzme keyfi yaptıktan sonra tatlı suyuyla duş alıp güneşin tadına varabilirsiniz.

Çamur Banyolarına Katılın

Dalyan’da bir farklılık arayanlar soluğu buranın ünlü çamur banyolarında alır. Çandır ve Sultaniye köylerinden kaplıca suları çıkıyor ve bu şifalı sular cilt hastalıkları ve romatizma ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Dalyan’dan 15 dakikalık bir mesafede olan bu kaplıca sularına gitmek için yine tekneleri kullanmalısınız.

Bu yaz Dalyan’ın bütün güzelliklerini görmek isterseniz deniz, güneş ve kuma biraz olsun doyduktan sonra yapılacak listenizi hazırlayın ve koyulun yollara. Ne kadar anlatsak da buranın her bir yanını defalarca keşfetmek lazım.