Dalış Severlerin Antalya’daki Adresi Demre

Antalya şimdi nasılda güzeldir diyenlerin o meşhur sıcacık kumsalından vazgeçemeyenlerin uğrak noktası Demre. Tarihiyle ne kadar etkileyici olsa da hem tarihi geçmişini hem de buradaki aktivitelerinden yararlanmak için gelenler oldukça fazla. Şimdi gözünüzü Antalya’ya çevirin ve Demre’deki gizli kalmış güzellikleri yakından keşfedin. Ayrıca bir dipnot; Demre’ye gittiğinizde gezilecek yerlerinden sonra yapacağınız şey kesinlikle dalış olmalı.

Demre Hakkında

Bodrum, Marmaris gibi gece hayatının renkli rotaları arasında Antalya’da fazlasıyla nasibini almış durumda. Ama Demre’deki tatilinizde gece hayatından biraz uzaklaşıp daha çok aktivitelerine ve tarihi geçmişine yönelmenizde fayda var. Demre hakkında kısa bir özet yapacak olursak; huzur, tarih, mis gibi hava iç içe geçmiş tam bir turizm cenneti diyebiliriz.

Demre’nin en öne çıkan özelliğine gelince yılbaşlarının vazgeçilmezi Noel Baba’nın buralı olması. Rus turistlerin buraya yılın belli dönemlerinde gelip Noel baba kilisesini yedi kere tavaf edip hacı olduklarına inanmaları da bir hayli şaşırtıcı. Sırf bu yüzden gelirini kendileri karşılayarak Noel Baba heykeli yaptırmışlar. Bize göre bir müze Ruslara göre ibadet yapılan bir yer Noel baba heykeli. Bu müzeyi Demre gezinizde yakından görebilirsiniz.

Noel Baba heykeli

Demre’de Gezilecek Yerler

Tatilbudur.com’un en konforlu ve bütçenize en uygun Antalya Otellerinden birinde konaklayarak 147 km mesafedeki Demre’yi gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın.

Kekova

Antalya’ya giden tatilcilerin uğramadan dönmediği kayalıklar üzerinde kurulmuş bir durağı Kekova. Konaklama için lüks otelleri yok belki ama pansiyonlarında kalarak burayı da görmüş olursunuz. Karadan ulaşım yok buraya, Kekova’ya gitmek için tekneleri kullanabilirsiniz. Yer kaymaları ve depremden etkilenmiş olacak ki Kekova turunuzda göreceğiniz Dolkisthe Antik Kenti sular altında kalmış. Ama o kadar berrak bir suyu var ki sular altında kalmış bu antik kenti yine de görmek mümkün. Demre gezinizde uğramadan dönmemeniz gereken Kekova, yemyeşil doğası ve masmavi berrak sularıyla tablo gibi desek yeridir.

Myra

Demre merkezinde Likya’ya ait bir kent Myra. Noel Baba’nın memleketi olduğunu söyleyebiliriz. Myra gezinizde kaya mezarlıkları, Romalılardan kalan tiyatroyu ve Noel Baba (Aziz Nikalaos) kilisesini göreceksiniz. Kısacası Demre’de tarihi görmek istiyorsanız gideceğiniz rota Myra ve Likya kenti olan Soura Antik Kenti olmalı.

Myra Antik Tiyatro

Demre’de Ne Yenir?

Demre’de yemek molası vermek için en uygun yer Çayağzı mevkii. St. Nikolas Kilisesi çevresindeki restoranlar. Simena çevresinde de bir sürü restoranlar var. Ayran ve gözleme keyfi için mükemmel bir seçim olacaktır Simena. Ama asıl Demre’nin en meşhur yemeği mavi yengecin tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.