Cunda Adası Gezi Notları

Türkiye’de benzerine az rastlanan doğası, havası ile turizmin en geliştiği Cunda Adası’nı keşfetme zamanıysa yine bir cennetten köşe bizi bekliyor demektir. Her yıl çok sayıda insana kapılarını açan Cunda Adası gezilecek yerleriyle de ön planda olan yerlerden. Burası hakkında merak uyandıran her şey bu yazıda…

Balıkesir’in güzel ilçesi Ayvalık’ta Türkiye’nin 4 büyük adasından biri Cunda Adası. İstanbul’a olan yakınlığıyla yani daha çok açacak olursam hafta sonu kaçamakları için en ideal yerlere aday turistik bir bölge burası. Sokaklarını karış karış keşfedip en güzel kareleri çekeceğiniz Cunda Adası ilk önce göze sonra gönlümüze hitap eden tarzıyla her yıl gidilse yine de bıkması zor olabilecek sayılı yerlerden. Şimdi gelelim birazcık Cunda Adasını turlamaya. Eğer adaya kendiniz değil de buraları iyi bilenle gitme düşünceniz olursa Ayvalık-Assos-Bozcaada Turları sizi bekliyor demektir.

Mesela Taş Kahve’de güzel bir manzara ve fotoğraf molası eşliğinde meşhur el yapımı limonatasını kesinlikle denemelisiniz. Veya bir Türk kahvesi ile dinlenerek dakikalarınızı  burada geçirebilirsiniz. Cunda Adasının gezilecek yerlerine arabanızla ulaşmak zor olacağı için en yakın bölgede arabanızdan inip güzel bir ada turu atmalısınız. Sıcak bir yaz günü Cunda Adasında deniz keyfi yapmanın en güzel adresleri ise kuşkusuz Pateriça ve Ortunç Koyu‘dur.

Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler

Aşıklar Tepesi: Sevdiğinizle çıktığınız bir Cunda Adası gezisinde olabileceğiniz en güzel yerlerden birindesiniz. Aşıklar Tepesi tarihin barındığı yerler arasında. Buranın en unutulmaz şeyi bence eski değirmeni. Bir zamanlar yüzüne bile bakılmayan değirmen kitap okurları ve buranın halkına geri kazandırılmış.

Ayos Apostolos Manastırı-Ayışığı Manastırı: Yine bir zamanlar korunmasız halde kendi haline bırakılmış yerlerinden biri Ayışığı Manastırı. Şimdilerde yeniden elden geçmiş ve o güzel günlerine geri dönmüş durumda. Ayos Apostolos’a gelince; geride görülecek çok bir şey kaldığını söyleyemeyiz fakat yine de görülmesinde fayda var. Cunda Adasının gezilecek yerlerine de göz attıysak sırada Cunda Adasındaki konaklama seçenekleri nasıl, onları incelemeye başlayalım.

Cunda Adasında Konaklama

Cunda Adasına kendi başınıza gidecekseniz buranın birbirinden güzel apart otelleri beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Ama eğer Cunda Adası konaklama önerisi isterseniz tatilinize renk katmanız için tarihi Rum evlerinde konaklamanızı doğru bir seçim olacaktır. Yazın onca sıcağına rağmen buz gibi olan Rum evleri buranın en güzel vazgeçilmez yerlerinden.

Cunda Adası’na Gideceklere Tavsiyeler

Bu yaz tatilinizi Cunda Adasının eşsiz tabiatında ve manzarasında geçirecekseniz şayet buranın en meşhur tatlarından zeytinyağlarından mutlaka almalısınız. Yaz akşamları Cunda’da balık yemek gibisi yoktur. Burada güzel bir ada turu attıktan sonra akşam yemek molası yapacağınız yer kesinlikle Cunda Adasının balık restoranları olmalı. Yanında bol meze sipariş etmenizi özellikle öneririz 🙂 Daha önce burada bulunduysanız buranın en meşhur olan Sakızlı Girit dondurmasını ve Cunda lokmasını mutlaka duymuşsunuzdur. Ne kadar yeseniz de ertesi gün yeniden canınızın isteyeceği adaya özel lezzetlerdir bunlar. Deniz konusunda ise; masmavi suların kollarına kendinizi bırakacağınız yerler Patriça ve Çateltepe olmalı. Piknik temalı güzel bir kamp veya piknik yapacaksanız size en uygun adres Patriça koyu ve Ortunç mevkindeki kamp alanları olacaktır.

Tatil için Cunda Adası’nı tercih ederseniz; zamanınız yollarda geçmeyecek ve daha çok gezecek daha çok denizin tadına varabileceksiniz. Tatilinizin en güzel rotası Cunda Adasında unutamayacağınız romantik bir ada tatili sizi bekliyor.