Türkiye’de benzerine az rastlanan doğası, havası ile turizmin en geliştiği Cunda Adasını keşfetme zamanıysa yine bir cennetten köşe bizi bekliyor demektir. Her yıl çok sayıda insana kapılarını açan Cunda Adası gezilecek yerleriyle de ön planda olan yerlerden. Burası hakkında merak uyandıran her şey bu yazıda…

Balıkesir’in güzel ilçesi Ayvalık’ta Türkiye’nin 4 büyük adasından biri Cunda Adası. İstanbul’a olan yakınlığıyla yani daha çok açacak olursam hafta sonu kaçamakları için en ideal yerlere aday turistik bir bölge burası. Sokaklarını karış karış keşfedip en güzel kareleri çekeceğiniz Cunda Adası ilk önce göze sonra gönlümüze hitap eden tarzıyla her yıl gidilse yine de bıkması zor olabilecek sayılı yerlerden. Şimdi gelelim birazcık Cunda Adasını turlamaya. Eğer adaya kendiniz değil de buraları iyi bilenle gitme düşünceniz olursa Ayvalık-Assos-Bozcaada Turları sizi bekliyor demektir. Mesela Taş Kahve’de güzel bir manzara ve fotoğraf molası eşliğinde meşhur el yapımı limonatasını kesinlikle denemelisiniz. Veya bir Türk kahvesi saatinizi burada geçirebilirsiniz. Cunda Adasının gezilecek yerlerine arabanızla ulaşmak zor olacağı için en yakın bölgede arabanızdan inip güzel bir ada turu atmalısınız derim. Sıcak bir yaz günü Cunda Adasında deniz keyfi yapmanın en güzel adresleri Pateriça ve Ortunç Koyu.

Cunda Adasında gezilecek yerler

Aşıklar Tepesi: Sevdiğinizle çıktığınız bir Cunda Adası gezisinde olabileceğiniz en güzel yerlerden birindesiniz. Aşıklar Tepesi tarihin barındığı yerler arasında. Buranın en unutulmaz şeyi bence eski değirmeni. Bir zamanlar yüzüne bile bakılmayan değirmen kitap okurları ve buranın halkına geri kazandırılmış.

Ayos Apostolos Manastırı-Ayışığı Manastırı: Yine bir zamanlar korunmasız halde kendi haline bırakılmış yerlerinden biri Ayışığı Manastırı. Şimdilerde yeniden elden geçmiş ve o güzel günlerine geri dönmüş durumda. Ayos Apostolos’a gelince; geride görülecek çok bir şey kaldığını söyleyemem ama yine de nispeten görülecek türden. Cunda Adasının gezilecek yerlerine de göz attıysak sırada Cunda Adasında nasıl konaklarsınız ona gelelim.

Cunda Adasında konaklama

Cunda Adasına kendi başınıza gidecekseniz buranın birbirinden güzel apart otelleri beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Ama benim size tavsiyem madem konaklama için burayı seçtiniz o zaman bir anlamı olsun diyerek buranın en görülesi Rum evlerinde konaklamanızı öneririm. Yazın onca sıcağına rağmen buz gibi olan Rum evleri buranın en güzel vazgeçilmez yerlerinden.

Cunda Adasına gideceklere tavsiyeler

Bu yaz tatilinizi Cunda Adasının eşsiz tabiatında ve manzarasında geçirecekseniz şayet buranın en meşhur tatlarından zeytinyağlarından mutlaka almalısınız derim. Yaz akşamları balık yemek gibisi yoktur. Burada güzel bir ada turu attınız akşam yemek molası yapacağınız yer kesinlikle Cunda Adasının balık restoranları olmalı. Yanında bol meze olması özel olarak tavsiyemdir. Daha önce burada bulunduysanız buranın en meşhur olan Sakızlı Girit dondurmasını ve Cunda lokmasını mutlaka duymuşsunuzdur. Ne kadar yeseniz de ertesi gün yeniden canınızın isteyeceği özel lezzetler bunlar. Masmavi suların kollarına kendinizi bırakacağınız yerler Patriça ve Çateltepe olmalı. Piknik temalı güzel bir kamp veya piknik yapacaksanız size en uygun adres Patriça koyu ve Ortunç mevkindeki kamp alanları derim.

Bu yaz tatilinde zamanınız yollarda geçmeyecek, daha çok gezecek daha çok denizin tadına varabileceksiniz. Tatilinizin en güzel rotası Cunda Adasında unutamayacağınız romantik bir ada tatili sizi bekliyor.