Cumalıkızık Gezi Rehberi

Hafta sonu tatillerinin şirin mi şirin durağı Cumalıkızık, Bursa’ya bağlı Uludağ eteklerinde konumlanmış renkli köylerimizden. Marmara ve Kuzey Ege bölgelerinde Rumlardan kalma yüzyıllık köylerin aksine bir Türk köyüdür Cumalıkızık. Ülkemizin bol oksijen kaynağı köylerinden olan Cumalıkızık’ta harika bir gün geçirmeye hazır mısınız? Cumalıkızık gezi rehberi sizinle.

Cumalıkızık gezilecek ve görülecek yerler

Cumalıkızık Evleri: Yüzyıllık evleri yerli-yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Geçmişten günümüze tarihi yapısından hiçbir şey kaybetmeyen bu evlerin 180’i hala kullanılır durumda. Bazıları ise restorasyon çalışmaları sonucunda restoran, kafe ve dükkan olarak kullanılıyor.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi ve Sanat Evi: Cumalıkızık gezinizde görmeden görmemeniz gereken bu müze merkeze 10 kilometre uzaklıkta. İlçede yaşayan halkın kullandıkları çeşitli eşyalar bu müzede sergileniyor.

Cumalıkızık’tan ne alınır?

Cumalıkızık öyle büyük bir ilçe değil, dolayısıyla içinde alışveriş yapılabilecek büyük yerler yok. Onların yerine köyün hemen girişinde küçük dükkanlar, rengarenk tezgahlar ve bir de köy pazarı var. Burada yaşayan halkın kendi yaptıkları reçeller, köy ekmeği, peynir çeşitleri, sebze-meyve ve salçalardan satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz bu doğal ürünlerden sevdiklerinize de götürebilirsiniz. Bunların dışında her yerin kendine özgü hediyelikleri olduğu gibi Cumalıkızık köyünde de çeşitli hediyelikler mevcut. Yöresel eşyalar, patikler, yemeniler, takılar, çoraplar köylü kadınların tezgahlarını süsleyen el emeği göz nuru ürünlerden birkaçı.

Cumalıkızık yeme-içme

Zengin bir mutfak Cumalıkızık köyünde sizi bekliyor. Özellikle de kahvaltılarıyla dillere destan demek yalan olmaz. Ev yapımı reçeller, salçalar, köy ekmeği, peynir ve gözleme çeşitleri fırsat buldukça köye gitmenizin en büyük sebeplerinden. Tatlı sohbetler eşliğinde yaptığınız kahvaltının ardından Cumalıkızık’ın gezilecek yerleri için yola koyulun ve akşam olduğunda yöresel lezzetlerle hazırlanan yemeklerinin tadına bakmadan Cumalıkızık’tan ayrılmayın.

Cumalıkızık’ta yapmadan dönme

Enfes kahvaltılarını deneyin: Köylülerin kendi ürettiği ürünlerle uzun kahvaltılar edin. Özellikle köy evlerinde hazırlanan kahvaltıların tadı bir başka oluyor. Onlarca çeşit kahvaltılığın yanında tazecik pişirilen gözlemelerin tadını başka bir yerde bulamazsınız.

Bol bol fotoğraf çekin: Cumalıkızık’ın daracık sokakları arasında dolaşırken tarihin eskitemediği rengarenk evler turunuza eşlik edecek. Köyde karşınıza çıkacak güzellikleri ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.

Cumalıkızık’ta konaklama için bir seçenek olmadığından tercihinizi Bursa otellerinden yana kullanabilirsiniz. İstanbul’dan 3-3,5 saat süren keyifli yolculuk sonrası köye ulaşacak ve harika bir gün geçireceksiniz. Kısacası Cumalıkızık köyü hafta sonu tatilleri için kaçırılmayacak rotalarımızdan.