Çocukları Okula Alıştırmanın Yolları

Okullar açıldı, yaz tatili geride kaldı. Okulların açıldığı bu günlerde çocukları okula alıştırmanın yollarını arıyor ve tatile alışan çocuklar üzerinde etkili olmak istiyorsanız onlar için hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Burada en büyük rolü üstlenen anne-babalara düşen görev elbette çok büyük. En az onlar kadar sizinle hazırlık yapmanız gerekiyor. Çocukları okula alıştırmanın yolları bu yazıda.

Okula gitmek istemeyen çocuklar için uzman yardımı

Çocukları okula alıştırmanın yollarında ana kural onların okula tam anlamıyla hazır olup olmadığını ölçmek olmalı. Şayet yeterince hazır değil ya da okula gitmemekte direniyorsa uzman kişilerden yardım almak etkili bir yol olabilir.

Beslenme önemli

Çocuğunuzu okula gitme konusunda yeterince hazırladıysanız bundan sonraki kural beslenme ve uyku düzenlerine de biraz el atmak olmalı. Malum uzun uzadıya bir tatili geride bıraktılar ve şimdi derslerdi, sınavlardı derken nasıl olsa olur diye düşünülen o uyku düzenlerini ve sağlıklı beslenmeyi onlara yavaş yavaş aşımalısınız. Bunu yapmak için çok acele etmeyin, şayet hemen olsun diye diretirseniz karşılığını almak zorlaşabilir. Onların anlayacağı dilden konuşmak her şeyi kolaylaştıracaktır.

Okulun ilk gününde onu yalnız bırakmayın

Onun güvenini daha ilk günden kırmamak için okulun ilk gününde onunla birlikte olun. Onu okula alışması için güven verici sözler söyleyin ve mutlaka öğretmeniyle tanışın. Öğretmeniyle arasında sevgi kurmasını sağlayın. Öğretmeniyle başarılı bir ilişkisi olan çocukların derslere olan ilgisi de büyük olacaktır. Okulun ilk başladığı hafta kendi işlerinizin yoğunluğunu biraz erteleyin ve önceliği çocuğunuza verin.

Arkadaşlarıyla tanışın ya da yeni kurulacak arkadaşlıklar için zemin hazırlayın

Arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle mutlu bir ilişkisi olan çocuğunuzun hem sosyal gelişimi hızla artar hem de okula gitmenin mutluluğu içinde olur. Öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla ne kadar diyalog içinde olursanız onun günden güne ne kadar başarılı bir öğrenci olduğunu fark edeceksiniz.

Çocuklara sorumluluklarını aşılayın

Unutmayın, siz her zaman onların yanında olamayabilirsiniz. Burada yapmanız gereken ana kural okul çantasını ve beslenme çantasını bir gece önceden nasıl hazırlayacağını öğretmeniz. Bu sayede kendi başıma bir şeyler yapabiliyorum güvenini onlara vermiş olacaksınız. Onların kendilerine duyduğu güven okul hayatından başlayıp iş hayatına kadar devam edecektir.

Okul alışverişini birlikte yapın

Çocuğunuz artık bir öğrenci ve haliyle istekleri olacaktır. Onun isteklerine kulak verin ve neyi almak istiyorsa birlikte yapın alışverişlerinizi. Okula heves duyması için eline aldığı her şey çok değerli.

Çocuğunuzla iletişim kurmayı ihmal etmeyin

Çocukları okula alıştırmanın yollarındaki altın kurala gelince; çocuğunuzla konuştuğunuz her an çok değerli. Onunda duyguları, hevesleri hatta kaygıları olduğunu sakın unutmayın. Onun yaşına inip onunla konuşmak onun kadar size de iyi gelecek. Gizli saklı işler peşinde olmaması için tatlı dille yapılan her konuşma bir terapi aslında. Okul içinde olumsuz olabilecek her konu için rehberlik öğretmeniyle iletişim içinde olmayı ihmal etmeyin.

Unutmayın, onları geleceğe kazandırmak bizim elimizde. Derslerden fırsat kaldığı zamanlarda çocuklarınızla birlikte katılacağınız hafta sonu turları hem onları motive eder, hem de yorucu geçen iş hayatının koşturmacası içinde size terapi gibi gelecektir.