Çeşme’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken Şeyler

Ege’nin cazibe merkezi, turizm cenneti bölgesi Çeşme. İzmir’in en güzel plajlarının, en lezzetli yemeklerinin, alışverişin ve bir tatilden beklediğiniz her şeyin tam karşılığı Çeşme. Çeşme’de yapmadan dönmemeniz gereken neler varmış bir bakalım.

Alaçatı’ya uğramadan olmaz

İzmir’e gitmişken Çeşme kadar turistik bir bölge Alaçatı’nın havasını koklamadan olmaz. Mavi beyaz taş evleri, dar sokakları, en tarz butikleri, el işi yapan rengârenk dükkanları ile her yaz kendine çeken havasını ne kadar görseniz de eminim siz de bıkmıyorsunuzdur. Yaz kış demeden sürekli bir insan yoğunluğu var burada. Ama özellikle Alaçatı akşamları bambaşka olur. Sahilde kurulan el işi satan dükkanlar bir bir yerini alır. Yani kısacası demem o ki, Alaçatı her yönüyle bir başka güzel. Çeşme’de yapmadan dönmemeniz gereken şeylerin ilk sırasını Alaçatı almalı.

Kumrusundan yiyin

Çeşme’de yapmadan dönme diyebileceğim şeylerden biri de meşhur kumrusundan yemek olacak. Çevrede ün salmış isimleri sorarsanız size en güzel kumrunun nerede yapıldığını mutlaka gösterirler. Burada yediğiniz kumrunun tadını başka bir yerde bulamazsınız.

Marinasına uğrayın

Bu yaz tatilinde Çeşme’de olacaklar çok şanslı. Akşamları yemeğinizi Çeşme’nin marinasında yemelisiniz ve ardından güzel bir yürüyüş sizi bekliyor. Sıra sıra dizilmiş kafe ve restoranlar, barlar, giyim mağazaları ve aksesuarcılara bakarken yürüyüşünüzün nasıl da keyifli geçtiğini göreceksiniz. Çeşme’de yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden biri de akşamları marinada gezmek olmalı.

Bir Çeşme klasiği meşhur Aya Yorgi Koyu

Çeşme’de deniz-kum-güneş’ten bahsedersek akla ilk gelen tabi ki Aya Yorgi Koyu olur. Burada sadece zamanınızı yüzerek ya da güneşlenerek geçireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz, eğlence tam gaz sizi bekliyor. Geceleri tam bir gece kulübüne dönüşen mekânlar eğlenceden vazgeçemeyenlerin uğrak yerleri arasında. Enfes içkilerin uygun fiyatlarda içildiği şık mekanlar, Çeşme’de yapmadan dönme diyebileceğim yerlerin başında.

Hediyelik almadan olmaz

Çeşme’de yapmadan dönmemeniz gereken en önemli şey de (biz bayanlar için tabi) hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret etmek olmalı. Hiç beklemediğiniz bir zamanda hiç beklenmedik bir şey hoşumuza gider ya işte onu mutlaka almalısınız. Sonradan neden almadım diye üzüldüğümüz hiçbir şey yerinde kalmıyor çünkü. Hediyelik eşya alacaksanız Çeşme bu konuda en başarılı yerlerden biri.

Çeşme aradığınız her konuda beklentilerinizin üstünde bir turizm cenneti. Yaz tatili planlarınızı düşünmeye başladıysanız Çeşme Otellerinden rezervasyonunuzu yaptırmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz mesela. 🙂