Sayısız filme, bilindik dizilere konu olan Amerika’nın en ilgi gören şehri Central Park’ta yapmadan dönme dediğimiz ne varsa hepsi burada. New York’un Manhattan bölgesinde yılda 25 milyon turiste ev sahipliği yapan muhteşem bir rota Central Park.

1850 yılında yapımına başlanmış, parkın açılış yılı 1853 olsa da boyunca peyzaj düzenleme işleri 15 yıl kadar daha devam etmiş. Central Park bilindiği gibi Amerika’nın çok popüler bir yeri ve burada oturan ünlüleri bir sorgulasanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Pahalı evler, yatlar, katlar aklınıza lükse dair gelebilecek ne varsa Central Park çevresinde toplanmış adeta. Tam tamına 4 km uzunluğu ve 800 metrelik genişliği ile bu parkın içinde neler neler yok ki… 26 binden fazla ağaç türü, 120 çeşit farklı bitki türü, 130 farklı cins hayvan türü, 51 heykel, 36 köprü ve kemer, 21 oyun alanı ve en çok talep gören 3 büyük göl. Bunların dışında spor alanları, yürüyüş yolları, konser alanları, kışın açılan buz pisti, hayvanat bahçesi de burada. Hepsini aynı yerde düşünmek biraz imkânsız gibi olsa da bütün bu saydıklarımın fazlası vardır eksiği yoktur diyebilirim. Şimdi Central Park’ta yapmadan dönme dediğimiz aktiviteleri inceleme zamanı.

Yürüyüş: Central Park’ta yapmadan dönme listesinin başındaki yürüyüş burada farklı versiyonlarla çıkacak karşınıza. Birincisi kendi başınıza bağımsız bir yürüyüş, ikincisi rehberler eşliğinde yürüyüş turları. Yürüyüş turlarıyla Central Park’la ilgili turladığınız her yerin rehberlik hizmetini alırken sporunuzu da yapmış oluyorsunuz bir yandan. Bu turlardaki bir diğer versiyon sinema TV Turu. Central Park’ta çekilen dizi ve filmlerin çekildiği mekanları bir bir görebiliyorsunuz. Tabi rehberlik eşliğindeki bu turlar ücretli, onu da ayrıca belirteyim.

Bisiklet ve Fayton: Bu görkemli parkta yapacak o kadar şey var ki. Central Park’ta yapmadan dönme diyebileceğim ikinci madde bisiklet ve fayton turları. Parkın içinde kiraladığınız bisikletlerle ya da boş gördüğünüz bir faytona binerek parkın her yerini karış karış keşfedebilirsiniz. Tabi rehberlik burada da sizinle olacak. Bisiklet turlarında rehberlik nasıl olur diyebilirsiniz. Bisiklette kullanan kişinin dışında arkada iki koltuk daha var. Şoförünüz yani rehberiniz hem bisikleti kullanıyor hem de size rehberlik ediyor. Tercihinizi kendi başınıza gezmekten yana kullanmak isterseniz bu da mümkün. 40 West 55th Street’te bulunan kiralık bisikletler iyi bir seçim olabilir.

Hayvanat Bahçesi: Central Park’ta 130 farklı cins hayvan türü olduğunu belirtmiştim. Sürüngenlerden kutup ayılarına kadar aklınıza gelebilecek ne varsa hepsini bu parkta görebilirsiniz. Ama öyle sıradan bir hayvanat bahçesi düşünmeyin, hayvanların yaşayabildiği her koşul burada en güzel şekilde düzenlenmiş durumda. Mesela yağmur ormanlarında yaşayan sürüngen türleri için o ortam sağlanmış. Bu sadece bir örneği. Bu güne kadar duymadığınız hayvan türlerini bile burada göreceksiniz. Kırmızı panda, denizaslanı, vs.

Central Park Gölü: En çok ilginizi çekecek yerlerden biri diyebilirim bu göller için. Central Park gezinize dair anılar kalmasını istiyorsanız gölde bir sürü fotoğraflar çekinin. Central Park Gölünde doğal yaşam göreceksiniz. Yaban ördekleri, kaplumbağalar buranın neşe kaynağı adeta. Tabi sadece bunlardan ibaret değil, göl gezinizi keyifli hale dönüştürecek sandal turları burada sizi bekliyor olacak.

Çilek Bahçesi: Central Park’ta yapmadan dönme diyebileceğim aktivitelerden biri de buranın vazgeçilmez rotası Çilek Bahçesinde turlamak olmalı. Çilek Bahçesinin tam ortasında Imagine Mozaiği sizi karşılayacak. Beatles Grubu’nun eski üyesi John Lennon’un anısına yapılmış bu heykel ve Lennon severlerin Central Park’taki ilk durağı burası oluyor. Ağaçlar içindeki çilekleri gördüğünüzde şaşırmayın, Strawberry Fields Forever şarkısının anısına her şey en ince detayına kadar düşünülmüş.

Shakespeare Bahçesi: Burası da adı gibi Shakespeare’nin bahçesi. Central Park’ının da gizli durağı aynı zamanda. Shakespeare’in şiirlerindeki bitkiler buranın güzelliğine güzellik katıyor. Adını da buradan almış zaten.

Buz Pisti: Yazın sağlık için, kışınsa buz pisti haline dönüşen bir yer düşünün ve New York’un tam ortasına konumlanmış olsun. Pisti biri hayvanat bahçesinin çok yakınında. İster bir eğitmenle ister de kendi başınıza bağımsız olarak girebiliyorsunuz buz pistine. İkinci buz pisti Central Park’ın merkezinde ve sadece kışın hizmete açık. Yazınsa bir yüzme havuzuna dönüşüyor. Central Park’ta yapmadan dönmemeniz gereken aktivitesi bol buz pistinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Delcorate Tiyatrosu: Central Park’ta yapmadan dönme listesine dahil olacak Delcorate Tiyatrosu özellikle yaz aylarında Shakespeare Festivali’ne ev sahipliği yapması ile ünlü. Buraya girmek ücretsiz. Yapmanız gereken tek şey oyunların başlayacağı saatten daha önce oradaki yerinizi almak.

Dikilitaş: Diğer adı Obedisk olan Dikilitaş’ı Central Park’ta görmeden dönmemelisiniz. Kocaman oluşu sizi korkutmasın. İhtişamlı ve bir o kadar da güzel karelerin olduğu bir durak burası. M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da dikilmiş Dikilitaş. Sonra İskenderiye taşınmış ve uzun uzun yıllar sonra yorucu bir gemi yolculuğuyla Amerika’ya taşınmış ve Central Park’a dikilmiş bu eser. İnsan gücüyle yapılmış mükemmel bir tasarım Dikilitaş.

Kısacası Central Park hakkında denebilecek çok şey var ama Amerika Turlarına katıldığınızda yorumu size bırakıyorum. Güzel bir New York gezisi Central Park’la beraber sizi bekliyor.