Cennetten Bir Köşe Langkawi Adası

Balayı yapacaklar… Gezecekler, tozacaklar… Belki de bu güne kadar hiç duymadığınız ama duyduğunuz zaman da merak edeceğiniz bir yerdeyiz bugün. Uçsuz bucaksız bitki örtüsü, yağmur ormanları, mercan kayalıkları arasında binbir çeşit afrodizyak meyvesi ve romantik mi romantik büyüsüne kapılmak an meselesi. Kısacası Paris’ten fazlasını keşfetmek isteyen maceraperest aşıklar için hem dinginlik hem de balayı cenneti demek yanlış olmaz. Bugün Malezya’da Langkawi Adası’ndayız.

Turkuaz renginde durgun denizi, beyaz kumlu kumsalları, yemyeşil tropikal ağaçlarla çevrili ormanları, pirinç tarlaları, el değmemiş tabiatı ve vergisiz alışverişi sunan Langkawi, Malezya Turlarının en önemli tatil merkezi. Arabayla beraber baştanbaşa adayı dolaşmak üç saatinizi alıyor. En çok gezilen yerleri arasında sayabileceklerimiz; Summer Place, Temerum Şelalesi, Kartal Besleme Merkezleri ve Black Sand sahilini mutlaka görmelisiniz. Langkawi Adası’nda konaklama hiç sıkıntı değil, her bütçeye hitap eden seçenekler fazlasıyla mümkün burada.

Langkawi’de alışveriş nerede yapılır? diye soranları duyar gibiyiz; adadaki duty-free alışveriş severlerin en uğrak yeri. Adada çok sayıda el sanatları ürünlerini satan dükkanlar kurulu. Kumaş boyama sanatı olan batik, ahşap el oyması ürünleri, seramik ürünleri ve inci hediyelik olarak sevdiklerinize ya da kendinize alabilecekleriniz arasında. Langkawi Adasında alışveriş merkezlerinin çoğunluğu, Kuah yakınlarında. Kozmetik, saat, giyim, aksesuar, sigara, likör ve daha fazlasını da buradan bulabilirsiniz.

Bizim gibi sizde Malezya yemeklerini merak ediyorsanız; binbir çeşit deniz ürünlerini tadabileceğiniz küçük restoranlar ve şirin köyler ılık ama bir o kadar da keyifli bir akşamüstü yürüyüşü mesafesinde. Nasi Kebaru, bildiğimiz pirincin yanında yeşillikler eşliğinde servis edilen tuzlu bir balık. Nasi Danang, ton balığı, köri ve hindistan cevizi tadını veren yine pirinçli bir yemek. Birbirinden güzel lezzetlerinin yanında o güneşin batışına mutlaka denk gelmelisiniz. Belki de buraya gitmeden önce duymaya pek alışık olmadığınız müzikleriyle de tüm yorgunluğunuzu geride bırakabilirsiniz.

Langkawi Adası’nda gece hayatı, gündüz sunduğu seçeneklerin arasında gece hayatı pek renkli olduğunu söyleyemeyiz. Bistrolar, publar, bar, kafe, restoran ve gece kulüpleri Pantai Cenang, Pantai Tengah ve Pantai Kok çevresinde deniz kıyısında dizili. Keyifli geçen bir günün ardından sakin ama romantik akşamlar burada sizi bekliyor. Canlı müzikte yanında hediyesi. The Oriental Village ve Telage Harbour Park ise tam aksine gece hayatının fazlaca yaşandığı bir yer.

Malezya’nın tatil ve eğlence üzerine kurulu yeri Langkawi Adasının bilinmeyen yönlerini keyifle paylaştık. Malezya gibi merak uyandıran başka duraklarda en önemlisi de tatilbudur.com’da buluşmak üzere 🙂