Çatalhöyük Gezi Rehberi

Dünyanın en eski kenti neresidir sorusunun tek bir cevabı var; o da Konya Çatalhöyük. Tarihine şöyle bir bakacak olursak bugünden 9 bin yıl öncesine kadar gitmemiz mümkün. Gezmesi sadece iki-üç saati bulan Çatalhöyük doğu-batı olarak ikiye ayrılmış durumda. Kısacası Çatalhöyük hakkında merak ettikleriniz içeriğimizde bulunuyor.

Çatalhöyük Evleri Hakkında

İlk yerleşim, mimari ilk ev ve tarihi geçmişi ile insanlık tarihine ışık tutan Çatalhöyük herkesin bir kez olsun mutlaka görmesi gereken bir atmosfer. Evleri dörtgen duvardan oluşuyor ve hepsi de birbirine bitişik şekilde. Ama her evin duvarı kendine bağımsız. Bir sürü bitişik ev yan yana sıralandığından burada sokak denen bir şey yok. Şehir içinde ulaşım düz çatılı olan evlerin üstünden sağlanıyormuş.

Binaların yapımında kerpiç, kamış ve ağaç kullanılmış. Evlerin içinin ise genel olarak pek derin olduğu söylenemez. Evler hep tek katlı ve eve girmek için çatıdan açılan bir delikten merdivenle girilebiliyor. Evlerin içine girince şaşırmayın, sadece bir oda ve bir deposu var çünkü. Evlerin duvarları sıvalı ama sıvanın üzerine beyaz bir boya çekip, kırmızı, sarı ve siyah boyalarla boyanmış halde. Duvarlarındaki resimler dışında insan ve hayvan figürleri var. Bu resimlerin anlamı baya ilginç aslında. Paleolitik dönemde insanların mağaralar üzerine yaptıkları resimler bir gelenek haline gelmiş. Çizdikleri resimler avın bereketli olduğuna inandıklarının bir kanıtı.

Çatalhöyük kazısından çıkan heykeller tapınmanın başlangıcı olduğuna deliller sunuyor. Taştan ve pişmiş topraktan yapılmış bu heykeller 5-15 cm arasında değişiyor. Çatalhöyük’ten çıkarılan diğer eşyalar; baltalar, derin tabaklar, pişmiş toprak, taş, bereket tanrıçası motiflerinde kullanılan süs eşyalarından kolye ve bilezikler. Bütün bunları göreceğiniz Konya’da hem güzel bir Çatalhöyük gezisi yapın hem de buradaki tatilin keyfini çıkarın.

1996 yılına kadar Çatalhöyük’te hiçbir kazı çalışması yapılmamış, o tarihten sonra İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün kalıntılarına başlanmış. Çatalhöyük’ten çıkan kazılar Konya Arkeoloji Müzesi’nde hala sergilenmeye devam ediyor. Çatalhöyük’teki bu havayı yakından koklamak ve çevredeki başka güzellikleri yakından görmek istiyorsanız Konya Otellerinden önceden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.