Cape Town Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya’da görüldüğü andan itibaren bir daha unutulmayan yerler vardır ya Cape Town’da o yerlerden biri işte. Güney Afrika’nın üç büyük başkentinden biri olan Cape Town dünyanın göz kamaştıran rotalarından. Masa Dağı eteklerinde turkuaz deniziyle, rengarenk evleriyle süslü cennetten bir köşe adeta. Oraya ulaşmak biraz zahmetli olsa da göreceklerinizden sonra iyi ki gelmişim dedirten güzellikleri ile göz dolduran Cape Town hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda.

Güney Afrika’da tatil yapmak diğer yurt dışı turlarına göre daha farklı deneyimleri bir arada yaşatıyor. Güney Afrika’nın cazibe merkezi Cape Town demek yanlış olmaz. Dünya’nın en eski deniz dağı neresidir? diye sorarsanız Masa Dağı yemyeşil tabiatı ile en güzel cevap olur. Bu özellik dağı daha da cezbedici yapıyor. Tüm güzellikleri bir arada bulacağınız bu büyüleyici rotaya çıkmak için teleferikleri kullanabilirsiniz. Cape Town’da yaşayanlar sadece buranın yerlileri değil, farklı milletlerin bir araya geldiği yer olma özelliğiyle de hemen göze çarpıyor bu şehir. Cape Town’da gezerken Türkçe konuşanları görürseniz sakın şaşırmayın, burada yaşayan Türklerin oranı bir hayli fazla çünkü.

Türkiye’den 12-13 saatlik bir uçuş sonrası Cape Town’a ulaşacaksınız. Buraya ziyaret ederken Türkiye’de hangi mevsim yaşanırsa aradaki saat dilimi ve yarım küre olması ile Cape Town’da tam tersi bir mevsim sizi karşılıyor olacak. Bunu esas alarak valizinizi ona göre hazırlamayı sakın unutmayın. Sonradan bir sürprizle karşılaşmayın da… 🙂 Şehirde para birimi olarak Rand kullanılır, yani anlayacağınız burada yaşam gerçekten ucuz. Bu konuda da çok şanslısınız. Vizesiz gidilen ülkeler arasında bulunan Güney Afrika’ya gitmek için yanınızda bulundurmanız gereken otel rezervasyonu, uçak bileti, vs. gibi bilgilerin olması yeterli olacak.

Cape Town’da Eğlence!

Cape Town’da eğlenceye dair her şeyi hemen elinizin altında bulacağınız Long Street, rengârenk evlerin, gece kulüplerinin, cafe ve restoranların olduğu popüler bir rota. Burada eğlencenize eğlence katacak her şey mevcut. Cape Town’da gezilecek ve görülecek yerler listenizde şehrin en hareketli ve en turistik rotası V&A Waterfront mutlaka olmalı. Alışverişe dair aradıklarınızı bulacağınız bu rotada gezerken marinasının içinde fok balıklarının keyif verici aktivitelerini yakından görebilirsiniz. Şehrin diğer gezilecek yerlerini merak ediyorsanız City Hall’u da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Cape Town mutfağı Avrupa ve Malezya mutfaklarından etkilenmiş durumda. Ne kadar etkilenmiş olsa da deniz ürünlerinden vazgeçemeyenleri fazlasıyla sevindirecek bu şehir. Tazecik deniz mahsulleriyle kurulu eşsiz lezzetler ve daha birçok farklı yemek türleri Cape Town’da sizi bekliyor olacak.

Cape Town’da yapmanız ve görmeniz gereken mükemmel seçenekler var. Güney Afrika’ya gittiğinizde  bir gününüzün önceki güne göre daha da keyifli geçeceği kesin. Kısacası farklı deneyimleri ilk kez tadacağınız Cape Town’da mükemmel tatil günlerine hazır olun!