Budapeşte Gezi Notları

Budapeşte… Tuna Nehri’nin iki yakasında kurulu gerdanlık gibi birbirinden güzel köprüleriyle süslü şehir Budapeşte. Güzelliğinin yanında sıcacık insanlarıyla da güzelliğine güzellik katan bir yer. Budapeşte’nin başkenti Macaristan, Tuna’nın salınarak akıp giderken uğradığı ülkelerden biri. Daha daha neleri varmış? Neleri yemeliymiş, içmeliymiş? Nereleri gezmeliymiş? Merak edenler buraya.

Hani derler ya bir rivayete göre diye; işte ben de tam onu diyorum 🙂 Türkülerde Tuna’nın rengine mavi denir ama Tuna Nehri âşıklara mavi görünürmüş meğer. İşte bu yüzden farklı bir yerde kimilerine göre Budapeşte. Budapeşte Turlarına katıldığınızda burasıyla ilgili her şeyi daha detaylı göreceksiniz. Eğer ki burada geçireceğiniz bir hafta sonunuz varsa şunu şimdiden belirtmeliyim ki; hafta sonu alışveriş merkezleri ve marketler kapalı. İstanbul’daki gibi trafik keşmekeşi burada yok. Tabi hafta içi durum değişiyor. 4 mevsim ayrı güzellikleri içinde barındıran, etkinlikler ve festivaller ile bütünleşen tarihi dokusu bozulmamış bir şehir burası. Şehri bir gündüz bir de gece ayrı ayrı izleyin. Sanki gündüz gezdiğiniz yer orası değilmiş hissine kapılacaksınız. Budapeşte’de gece hayatının pek hareketli geçtiğini söyleyebilirim. Zaten gezgin kaynaklara göre buranın tam bir gece şehri olduğu söyleniyor. Işıklandırmaları çok güzel kullandıkları, övgüye değer binalarla köprüleri dilden dile yaygınlaşmış durumda. Ama Tuna Nehri kıyısında da mutlaka bir yürüyüş ve tekne turu yapmalısınız.

Budapeşte bir fay hattı üzerinde kurulu. Bunun deprem gibi olumsuz yanları olsa da ciddi bir yeraltı kaynağı ve bu kaynakların kullanımıyla hamam ve kaplıca gibi tesislerin kurulmasına sebep olmuş. Özellikle Budapeşte’nin yakın ülkelerde vatandaşların fizik tedavi hizmeti sunan bir sağlık merkezi olduğu da biliniyor.

Margit adası, Budapeşte’de gezilecek yerlerinden en önemlisi desem yeridir. Şehri ikiye bölen küçük bir adacık var burada. Adada keyifli bol oksijenli bir yürüyüşün yanında bisiklet turu ve çimlerde kısa bir dinlence mutlaka ve mutlaka yapmalısınız. Gece hayatını sevenlere bir müjde; Margit adası gece eğlence mekânlarının ev sahibi ve büyük bir süs havuzu ile ışıklı müzikli su gösterisini de burada bulabilirsiniz. Gösteri de birçok küçük atraksiyonlar var, en zevklisi de akşam 20:00 sıralarında olan gösterisi. Havanın iyice kararmasıyla klasik müzik eşliğinde su gösterini ücretsiz izleyebilirsiniz. Benim size önerim şehirde olan tepeleri, müzeleri de gezmeniz.

Avrupa’nın en büyük müzik festivali Sziget, Budapeşte’de düzenleniyor. Burayı ziyaret eden turistlerin çoğunluğu bu sebepten dolayı geliyorlar buraya.

Gelelim biraz da Macaristan mutfağına; zengin olsa da biraz ağır ve yağlı olduğu söylemeliyim. Genel olarak turistlerin çok beğenmediği ama meraklısının da oldukça iddialı bulduğu bir yemek kültürüne sahip. Hatta bu sebepten midir bilmem sonradan çeşitli fast food dükkanları açılmış. Budapeşte yemeklerinden bazıları; gulaş, balık çorbası, Borjupaprikas et yemeklerinden en meşhur olanları. Fiyatlar gözünüzü korkutmasın aksine uygun bile diyebilirim, hatta yelpazenizi daha da genişletip farklı restoranların farklı lezzetlerini mutlaka denemenizi öneririm. Malum kuru kuruya gezmek olmaz. 🙂

Bu yazım da Budapeşte’nin güzelliklerini ele aldım. Farklı ülkelerde farklı deneyimler yaşamak için tatilbudur.com’un yurt dışı turlarını mutlaka ziyaret edin.