Brezilya’nın Coşku Dolu Rio Karnavalı

Brezilya’da 7’den 77’ye herkesin coşkuyla kutladığı Rio Karnavalı, ismini ülkenin en büyük ikinci şehri Rio De Janeiro’dan alıyor. Rio De Janeiro, can alıcı plajları, sambacıları, Corcovado dağının en tepesindeki İsa heykeliyle ünlü bir şehir. Şayet şubat sonu mart başı Brezilya’ya giderseniz Brezilya’nın coşku dolu Rio Karnavalı’nı kaçırmayın.

Neredeyse her yıl şubat sonunda kutlanan Rio Karnavalı, daha fazla tatil diyenlerin ilgisini çekecek türden bir karnaval. Ülkede 5 gün boyunca büyük bir ilgiyle karşılanan bu karnaval, dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan ziyaretçi akınına dönüşüyor. 4 bin-5 binleri bulan yarışmacıları ile tam bir şenlik alanına dönüşen Rio Karnavalı’nın birbirinden eğlenceleri yarışmalarını yakından izleyebilirsiniz.

Her yıl değişen Paskalya tarihi ile karnavalın tarihleri değişse de genel olarak Paskalya’dan yedi hafta önce kutlanır. Cuma başlayan karnaval salı günü sona erer. İlk iki günü 14 samba okulu için düzenlenen yarışmalar sayesinde festival alanındaki o rengârenk görüntüleri izlemek büyük bir keyif verir. Yarışmacıların büyük uğrak verdiği karnavalda ilk 14 okulun içine girmek için bütün hünerlerini sergilerler.

Rio Karnavalı’nda bir gün içinde yedi grup Sambodrome Caddesinden geçiş yapıyor. Bu geçişler akşam 9’da başlayıp sabah 7’de son bulur. Bir grubun geçişi 70 dakika sürdüğü için sabaha kadar geçiş yapan grupları görebilirsiniz Rio De Janeiro’da. Karnavala katılan samba okulları yapmak istedikleri konuyu kendileri belirliyor. İki renkten oluşan kıyafetlerin ve dekorların sergilendiği bu eğlencelerde hareketli müzikler danslara eşlik ediyor. Konusunu en iyi anlatan okul jüri değerlendirmeleri ile birinci seçiliyor. Para ödülü verilen okul aynı zamanda en iyi samba okulu unvanını da kazanmış oluyor.

Rio Karnavalı’nın Tarihi

Rio Karnavalı, çoğu Hristiyan için, paskalya öncesi perhiz hayatlarına ışık tutan ve Tanrı ile iletişim kurulan bir dönem olarak bilinir. İsa’nın Tanrı katına çıktığı gün olarak bilinen Paskalya ile son bulan 40 günlük kutsal günün son bir haftasında kutlanmaya başlanmıştır. Karnaval tarihi Paskalya tarihine göre değişiklik gösterir. Rio Karnavalı, sadece Brezilya’nın değil, dünyanın en ünlü ve en büyük karnavalı olarak bilinir. Kısacası Hristiyanların inancındaki Perhiz’den önce Rio De Janeiro şehrinde büyük bir coşkuyla kutlanır.

Samba’nın doğuşu

Samba, Portekizliler tarafından Brezilya’ya getirilen Afrikalı kölelerin geliştirdiği bir dans türü. Bu dans 1900 yılı başlarında Rio Karnavalı’nın temeli olmaya başladı. Köleler çalan müzikler eşliğinde ritim tutmaya başlayarak şarkı ile dans yeteneklerini gösterdiler. Köleliğin tamamen yok olmasından sonra samba, samba okullarının kurulmaya başlamasıyla hem karnavala ışık tuttu, hem de dünya üzerinde çok sevilen bir dans haline geldi.