Bozcaada Bağbozumu Festivali’ne Geri Sayım Başladı!

Türkiye’nin 3. büyük adası Bozcaada’nın yemyeşil, tertemiz doğasıyla huzur vermeye devam ediyor. Yaz tatil programlarını henüz yapmayanlar eylül başında gerçekleştirilecek Bozcaada Bağbozumu Festivali’ne katılmak istiyorsanız ona göre izinlerinizi ayarlayın ve kendinizi Bozcaada’nın doğasına atın.

Bozcaada Hakkında

Arnavut kaldırımlı sokakları arasından çıkan şirin mi şirin evleri, tertemiz denizi, üzüm bağları ve sıcacık insanlarıyla adeta kendine bağlayan Çanakkale’nin güzel ilçesi Bozcaada günlük hayat koşturmasından biraz uzaklarda kafa dinlemeye birebir. Sakin bir ortamda tatil geçirmeye ihtiyacınız varsa Bozcaada Bağbozumu Festivali ile eğlenceye doyamayacağınız Bozcaada sizi çağırıyor. Bugün yerleşimi hala devam eden bu ilçenin geçim kaynakları; şarapçılık, bağcılık, balıkçılık ve tabi ki turizm. Bağcılık demişken Türkiye’nin en ünlü şaraplarından biri de burada çıkıyor. Çavuş üzümüyle yapılan şarapların tadınaysa doyum olmuyor doğrusu. Gelenekselleşmiş yapısıyla ünlü Bozcaada’da birbirinden güzel plajları keşfetmeye, bol oksijen kaynağı tertemiz havayı içinize çekmeye ne dersiniz? Her yıl merakla beklenen ve eğlenceleriyle ünlü Bozcaada Bağbozumu Festivali’ne doğru yola çıkma zamanı şimdi.

Bağbozumu Festivali

Bozcaada tatilinde gezilecek ve görülecek yerler listenize bu güzel festivali eklemeyi unutmayın. İki gün sürecek Bozcaada Bağbozumu Festivali’nde ada halkının kendi bağlarında düzenledikleri bağbozumuyla başlayacak. Ziyarete giden misafirler bağ içleriyle beraber traktörlerle bağları dolaşacak, hep birlikte hasat yapacak. Bağlardan toplanan üzümler tıpkı eski günlerdeki gibi hala devam eden adetleriyle eşek sırtında, at arabalarıyla, traktör ve pırpırlarla canlı müzik eşliğinde festivalin yapılacağı alana doğru yola çıkacaklar. Güzel bir açılış sonrası bağlardan toplanan üzümler halka dağıtılacak. Kale içinde büyük bir şenlikle konserlere ve yarışmalara yakinen şahit olacaksınız. Bu güzel festivali daha da güzelleştiren diğer bir şeyse ada halkının en güzel kızlarından seçilip üzüm güzeli yarışması da yine bu festivale dahil olacak.

Bozcaada Bağbozumu Festivali Ne Zaman?

Çanakkale’nin huzur dolu ilçesi Bozcaada’da düzenlenecek festival 7 Eylül 2019‘da sizinle olacak. Bu güzel festival günleri arasında bende olmak istiyorum diyorsanız hafta sonuna gelen bu festival günlerinde kimseye söz vermeyin ve festivale mutlaka katılın 🙂