Bolu’nun Doğal Güzellikleri İle Muhteşem Hafta Sonu

Yorucu bir haftadan sonra nihayet hafta sonu tatili geldiyse kendinizi huzurlu hissedeceğiniz günübirlik tatil programınıza bir yenisini eklemek istiyorsanız Bolu’nun yemyeşil tabiatı iyi bir seçim olabilir. Bolu deyince aklınıza gelen ilk yemekleri oluyorsa bir de o güzel yemeklerinin olduğu mükemmel doğasını hayal edin. Dört bir yanı ormanlık alanlarla çevrili Bolu, Türkiye’nin İstanbul’a yakın bölgelerden. Bolu’nun doğal güzellikleri nelermiş gelin birlikte bakalım.

Yedigöller

Bolu’nun en gizemli ama bir o kadar da güzel vazgeçilmez yeri Yedigöller binbir rengiyle çıkacak karşınıza. Bolu’nun merkezinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz buraya. O manzarasına daha arabanızla buraya varmadan bayılacaksınız. Konaklama için Bolu Otelleri dışında çadırınızla birlikte doğal ortamda da kalabilirsiniz Yedigöller Milli Parkında. Yedigöller’de göreceğiniz birbirine yeraltı akımlarıyla bağlı yedi göl; İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Büyükgöl, Deringöl ve Seringöl sizi karşılayacak. Farklı ağaç türleri, daldan dala gezen sincaplar ve yeşilin her tonu da yanında cabası.

Yedigöller’in muhteşem manzarası

Abant: Bolu’ya akın akın gelen insanların uğradıkları ilk adres Abant. Yakınlığından olacak ki daha çok İstanbul, Ankara tarafından gelenler çoğunlukta. Abant Tabiat Parkı 15 yıl önce korunmaya alınmış. Çevresindeki otel ya da pansiyonlarda kalıp canınız sıkıldığı her gün stresinizi atmak için ziyaret edebilirsiniz. Ormanla çevrili bol oksijenli ortamında her sabah uyanmak nasıl güzel olur ama. Kendinize zaman geçirecek bir şeyler arıyorsanız faytonla dolaşmak, göl kenarında piknik yapmak, atla çevreyi dolaşmak Abant gezi turunuzda mutlaka olmalı. Bolu’nun doğal güzellikleri grupla beraber keşfetmek isterseniz zaman kaybetmeden Abant Turlarınızdan yerinizi alın.

Abant

Kartalkaya: Yaz-kış aranılan adreste sıra. Bolu’nun yine oksijeninden başınızı döndürecek en bilindik yeri Kartalkaya kış turizmi için tam bir kayak merkezi. Bolu listesindeki diğer duraklar gibi tabi ki burada da konaklama için cebinize uyabilecek seçenekler mevcut. Köroğlu Dağlarında 2200 metre yüksekliği ile ülkemizin baş tacı desem yalan olmaz. Kartalkaya’ya kışın kaymaya gelenler buranın aralık-nisan ayları arasında açık olduğunu bilir. Diğer kalan zamanda da burayı ziyaret edebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan üç saat sonra Kartalkaya’nın doğaüstü güzelliğindesiniz.

Kartalkaya

Gölcük: Yapay gölden yapılmış olsa da Bolu’nun en uğrak noktası yine de Gölcük. İlk baktığınızda gölün kenarında duran o eve ve manzarasına gözünüzün alışması zor gelecek belki ama burada gördüğünüz her şey gerçek. Ev Orman Bakanlığı’nın sadece protokole açık misafirhanesi. Yazı ayrı kışı ayrı bir atmosfer var Gölcük’te. Kışın üzerine düşmüş o kar manzarasında görünce ayrı bir güzel olduğunu bilsek de yazın orada olmanın tadı da bir başka bence.

Havadan Gölcük manzarası

Babas Kaplıcası: Buraya sadece şifa arayanlar için diye adlandırmak yanlış olur bence. Bolu’nun onca doğal güzelliklerinden biri Babas Kaplıcası. Bolu Mudurnu’ya giderek kaplıcasına girebilirsiniz.