Bodrum’un Keşfedilmemiş Cenneti Ortakent

Yaz tatillerinin vazgeçilmez rotası Bodrum… Deniz-kum-güneş üçlüsünden kopamayanlar olarak hepimiz burayı en az bir kere ziyaret etmişizdir. Ne kadar bildiğimizi düşünsek de aslında bilmediğimiz yerleri de var Bodrum’un. Yaz aylarında gezilecek yerler listemize bir yeri daha eklemeyi unutmayın diyerek Bodrum’un gizli kalmış gizli cenneti Ortakent nasıl bir yermiş yakından tanıyalım.

Şimdi Bodrum’da narenciyeleri olan upuzun bir sahil düşünün ve orası tüm köy yollarının bağlantı yeri olsun. İşte tam da böyle bir yer Ortakent. Buranın halkı Müsgebi derlermiş buraya kendi aralarında. Kısa bir yolculukla eski zamanlara gidiyoruz şimdi; Ortakent, narenciye bahçeleri ve rengârenk çiçeklerin arasında cennetten bir köşeymiş bir zamanlar. Her nereye gitseniz mis gibi narenciye kokusu gelir bulurmuş. İşte Müsgebi adı buradan gelmiş. Yani yarımadada yaşayan eskilerimiz kullanırmış bu adı. Sahil kesiminde yaşayan halk gelirini narenciye ve hayvancılıktan sağlıyor. Bodrum otellerinde kaldığınızda bu gizli kalmış cenneti gezilecek yerler rotanıza eklemeyi sakın unutmayın. Ya da Bodrum Mavi Yolculuk turlarına katılıp Bodrum’un en güzel sahillerinde denizin keyfini çıkarırken burayı görme şansına sahip olabilirsiniz. Ortakent’te bahsettiğimiz hiç bir şey bozulmamış hala. Mandalina bahçeleri şuan da duruyor ve hala mis gibi kokutuyor her yeri. Mavi bayraklı çarşaf gibi masmavi denizi görenleri adeta kendine çekiyor. Köyün içine doğru gittiğinizde çok eski zamanlardaki taş evleri ve değirmenleri göreceksiniz.

Ortakent’in bir özelliği daha var ki; bu yarımada güneşin en güzel battığı sayılı yerlerden biri. Bir yaz akşamında yüzünüzü denize doğru çevirin ve ufka bakın. Gördüğünüz o renkler dünyanın en güzel renkleri olacak eminiz. Hele ki dolunayın olduğu geceler denize karşı bir restoranda yanınızda sevdiklerinizle beraber içtiğiniz şarabın tadını başka hiçbir yerde bulamayabilirsiniz. Dolunayın denize yansımasını bir düşünsenize… Okurken bile bu kadar güzel gelen bir yer kim bilir gerçekte nasıl olur diyenleriniz varsa, yaz programınızı şimdiden ayarlamaya başlayabilirsiniz mesela. Mis gibi kokan bir belde de sıcacık yaz akşamlarının seyrinde bir tatil keyfi Ortakent’te sizi bekliyor.