Bodrum’da Sakinlik Arayanlara Öneriler

Bodrum denilince akla denizi, güneşi ve eğlenceli gece hayatı geliyor hiç şüphesiz. İşte bu yüzden Bodrum’a giden herkes kendi zevkine hitap eden tatili yapma imkanını buluyor. Bodrum’un bize göre en güzel yanlarından birisi de eğer o gün sakinlik istiyorsanız kendi kabuğunuza çekilip sakin bir gün yaşayabilmenizdir. Bu tatil yöresinin sürprizlerle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalık bir koya sırtınızı verdiğinizde tepeden aşağı doğru kimseciklerin olmadığı masmavi, tertemiz inci gibi bir koy karşımıza çıkıverir. İlk gördüğümüzde inanamasak da bu güzelliğin peşine takılıp kendimizi o güzel koyun kollarında buluveririz. Bodrum’da sakinlik arayışı olanların Bodrum önerilerini okumasında fayda var.

Kadıkalesi

Bodrum Yarımadası’nın en batı ucunda kalan Kadıkalesi, Bodrum’da sakinlik arayışı olanların ziyaret ettikleri yerler arasında. Ege’deki Yunan adalarınla komşu bu köy, Turgutreis ve Gümüşlük arasında kalan doğa harikası bir yer. Masmavi, berrak denizini, harika adalarını ve antik kalıntılarını ziyaret etmek isterseniz rotanızı eklemeyi unutmayın Kadıkalesi’ni. Konaklama yapmak için gezeceğiniz yerlere en uygun Bodrum Otellerine önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Karaincir

Adını bir zamanlar bölgede çok yetişen siyah incirden almış. Karaincir Koyu’nun geniş kumsalı, kumsal boyunca çevrelemiş otelleri, restoranları ve sakin suyunun üzerinde güneşlenmek için yapılmış küçük iskelesi ile Bodrum’da sakinlik arayışı olanların tam da aradıklarına eşdeğer bir yer burası. Denizi çok temiz olsa da biraz soğuk olabiliyor. Ama her şeye rağmen adeta bir terapi merkezi denecek türden.

Güllük

Mandalya Körfezi ve Asin Koyu çevresinde kurulmuş, sahili, balıkçıları, kahveleri ve lokantaları ile sevimli bir balıkçı köyü Güllük. Gürültüden uzak biraz daha sakin bir tatil geçirmek istiyorum diyenlerin arayışına uygun bir yer Güllük. Hermiyas efsanesinin burada geçtiği söylenir. Bu efsanenin anısına dikilen heykeli Efes Müzesinde görebilirsiniz. Bodrum merkeze 42 km uzaklıkta kalan Güllük, Bodrum’da sakinlik diyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir atmosferde.

Koyunbaba

Yalıkavak ve Gümüşlük arasında olan Koyunbaba için Bodrum’un en güzel denizi orada desek yeridir. Bugüne kadar neredeyse hiç keşfedilmemiş adeta Bodrum’da sakinlik diyenlerin bugünden sonra sıkça gidecekleri yerler arasına eklenmeli desek yeridir. Turizm’den saklı kalmış bu koy, taş ocaları, kale ve taş kalıntılarıyla da ünlü. Bodrum merkeze ve havalimanına yakın mesafesi ile de her an ulaşımı kolay rotalarınızdan biri olmalı.

Kıyıkışlacık

Güllük Körfezi sahil şeridine ve Güllük beldesinin tam karşısında Kıyıkışlacık. Ün tarafı denizlerle çevrili cennetten kopma bir koy burası. Yarımadanın tam ortasında dünyaca ünlü İasos Antik Kenti’nin tam da burada olmasıyla da koyun güzelliğine güzellik katıyor sanki. Milas’a sadece 28 km uzaklıkta olan Kıyıkışlacık için diyebileceğim tek şey gözlerden uzak yaşamanıza değecek bir yer olması.

Mazı

Gökova sahilinde olan Mazı, bakmaya doyamayacağınız berrak denizi, el değmemiş toprakları, turizmin yok edemediği yemyeşil doğası, anıt ağaçları ve kayaları ile Bodrum’da sakinlik isteyenlerin tatil anlayışına birebir hitap eden masalsı bir yer burası. El emeği halı dokunuyor burada ve dokumaları görmenizi özellikle tavsiye ederiz. Milas havalimanına sadece birkaç km ötede bu şirin köyü ziyaret etmelisiniz.

Boğaziçi

Tam bir balıkçı köyü Boğaziçi. Bodrum’un her ne kadar güzel bir tatil yöresi olduğunu kabul etsek de o sakinliği mutlaka arar olduk son zamanlarda. İşte tam da buraya geldiğinizde kafanızın dinginleştiğini, o güzel denizinde yüzdüğünüzde senenin bütün yorgunluğunu üzerinizden attığınızı göreceksiniz. Köyün içinde olan antik kenti buraya geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. Tam bir balıkçı köyü demiştik ya, harika balık lokantalarının olduğu Boğaziçi’nde taze balık ve mezelerin tadına doyamayacak hatta yeniden yemek isteyeceksiniz bile.

Bodrum Tuzla

Burası Tuzla Kuş Cenneti ve flamingo kuşları ile ünlü bir doğa harikası. Burası yalnızca flamingoların ve allı turnaların değil, karabatakların, yaban kazlarının, mekeler ile balıkçıların en uğrak noktası. Doğayla iç içe yaşamak bu olsa gerek. Meraklılarına duyurulur 🙂