Bizden Çok Japonların Türkiye’de Merak Ettikleri

Böylesine tarih ve kültür mirasının çok olduğu bir ülkede ne kadar keyif yaptınız? Birçoğumuz belki az belki hiç belki de çok fazla. Peki binlerce kilometre uzağımızda olan Japonlar ne yapıyor, atlıyor uçağa 9.000 km’lik yolu aşıyor ve başlıyor Türkiye’yi keşfetmeye. Biz bu kadar bolluk içindeyken onlar kadar olamıyoruz. Bakalım Japonlar Türkiye’de en fazla nereleri geziyormuş.

Kapadokya/Nevşehir

Sadece emeklileri ya da yaşlıları değil, liseli gençler bile Kapadokya’yı bizden daha önce keşfedip fotoğraflamışlar. Peki biz Kapadokya Turlarına katılmak için daha neyi bekliyoruz?

Mevlana/Konya

Mevlana’nın “Gel ne olursan ol yine gel” dizelerini duyan Japonlar, hiç vakit kaybetmeden bizden önce Konya Mevlana’yı ziyaret ettiler bile. Biz de ilk önce Japonya Turlarına katılıp onların ülkeleri mi keşfedelim ilk önce? Ya da ilk kendi ülkemizin cennet güzelliklerini gezelim de ondan sonra mı açılalım yurt dışına doğru seçimi size bırakıyorum.

Pamukkale/Denizli

Denizli’nin horozu meşhurmuş diyen Japonlar ne yapıyor duyar duymaz soluğu burada alıyor, bizden önce bir güzel Pamukkale Travertenlerini ve Hierapolis Antik Kentini geziyor, fotoğraflarını geziyor. Biz de gidip de ziyaret edelim demiyoruz da sadece duyduğumuz şeylerle kalıyoruz. Denizli Otellerinin birinde birkaç gün kalıp da nerede ne varmış keşfetsek ya.

Side/Antalya

Antalya’ya gittiğimiz doğrudur. Ama ne için gidiyoruz sadece tatil için mi? Peki Japonlar ne yapıyor, soğuk, sıcak, yağmur, çamur dinlemiyor ülkemizde alıyor soluğu. Bizden önce Side Antik Kenti’nde geziyor, bir güzel selfiesini de çekiyor.

Kızkalesi/Mersin

Denizin ortasındaki kaleyi görmek için kim önce davranıyor? Tabi ki Japonlar. Özellikle bahar ayları geldiğinde burada Japon gruplarına fazlasıyla rastlarsınız. Şunu belirtmeliyim ki, Kızkalesi tarihiyle gitmemiz gereken rotalardan biri.

Çanakkale Şehitliği – Gelibolu Yarımadası/Çanakkale

Ülkemiz için çok değerli bir yer Çanakkale Şehitliği. Hala ziyaret etmeyenlerimiz varsa demek o ki; Japonlar sadece Şehitliği gezmekle kalmıyor, Gelibolu Yarımadasındaki şehitliği de karış karış geziyor.

Mardin

Tarih ve kültürün buluştuğu en görülesi şehir Mardin. Yamaçlarda kurulu Mardin Evleri, ünlü şarapları daha sayabileceğim nice kültür varlığıyla Japonların tercihleri arasında Gap Turları.

İstanbul

Ve tabi ki İstanbul. Japonlar Türkiye’yi gezerken İstanbul’u da unutmuyorlar. Biz Türklerden çok Japonlar gezmiştir bu topraklarda, onlar fotoğraflamıştır bizden çok. Tarihi Yarımada, Taksim, Galata Kulesini bizden önce Japonlar keşfetmiştir, bundan hiç şüphem yok.

Demem o ki biz daha Türkiye sınırlarındaki güzelliklerin farkına varabildik mi? Evet yurt dışına olan merakımız hiç bitmeyecek ama en az bizim ülkemiz de keşfedilmeyi bekliyor, bunu biliyor muyuz? O zaman ne yapıyoruz; tatilbudur.com’u ziyaret ediyoruz ve keşfedilmeyi bekleyen neresi varsa soluğu orada alıyoruz.