Bir Şahmeran Efsanesi

Konu hep aynı olsa da şahmeran efsanesinde farklılık gösteren şey sadece efsanede geçen isimler. Tarsus ve çevresinde bahsi çok geçer bu efsanenin kimisine göre şahmeranı ilk gören Lokman Hekim, kimisine göre bir çoban, kimisine göre ise ormanda avlanan bir avcı. Bu efsanede bilinen bir gerçek varsa o da şahmeranın öldürülmüş olması. Merak uyandıran hikâyesiyle işte bir şahmeran efsanesi.

Şahmeran efsanesi

Odunculukla geçimini sağlayan fakir bir ailenin Camsab adındaki oğulları arkadaşlarıyla ormanda gezerken için bal dolu bir kuyuya rastlar. Aklında kuyuya inmek vardır ve arkadaşları onu bir şekilde içi bal dolu kuyuya indirir. Kuyuya iner ancak çıkması için ona yardım eden olmaz. Kuyunun içinde yardım için bekleyen Camsab oracıkta bir ışık görür. Efsane bu ya ışığı takip ederek kocaman bir bahçede bulur kendini. Bahçede tahtta oturmuş üstü insan altı yılan olan şahmeranla karşılaşır. Şahmeran yılanların şahıdır ve diğer yılanlarla birlikte yaşar. Şahmeran yarı insan yarı yılan görünümüyle Camsab’a bir süreliğine onların misafirleri olacağını söyler. Aradan uzun bir süre geçer ve Camsab artık sıkılmaya ve ailesini özlemeye başlamıştır. Onları görmek için şahmeranla konuşur. Şahmeran Camsab’ı bırakmak istemez. Çünkü yerini bir insana söylemesi halinde onu birinin bulup öldüreceğinden korkar. Camsab’ın aile özlemine karşı ısrarcı olmasına karşı koyamayan şahmeran kimseye yerini söylememesi şartıyla onu bırakır.

O dönemde efsanenin geçtiği şehir Tarsus’ta padişah hastadır. Hekimler bu hastalığa şifa olacak tek şeyin ancak şahmeran etinden yenmesi olduğunu söyler. Şahmeran bulunursa bulan kişiye ödül verileceği söylense de kimse şahmeranın yerini bilemez. Şahmeranın sırtının yılan derisi gibi olduğunu söyleyen vezir durumu padişaha bildirir ve herkesin hamama gitmesini tembihler. Camsab hamama gidemez çünkü şahmerana söz vermiştir bir kere. Hamama gitmeyen kişinin bir tek Camsab olduğu anlaşılınca onu zorla hamama gitmeye zorlarlar. Camsab’ın sırtının aynı şahmeran gibi pul pul olduğunu görenler şahmeranın yerini zorla öğrenir. Camsab girdiği kuyunun başında şahmeranın çıkması için büyülü sözler söylemeye başlar. Şahmeran durumu anlamıştır artık. Öldükten sonra etinin kaynatıldığı sudan ilk vezire sonra padişaha ve en sonda kendisinin içmesi için Camsab’ı şartlandırır. Şahmeran bir hamama götürülür ve burada öldürülür. Eti kaynatılır ve vezir ilk suyun önce Camsab’ın içmesini söyler. Şahmeranın söylediklerini dinleyen Camsab ilk suyu vezire verir ve suyu içen vezir oracıkta ölür. İkinci su padişaha verilir ama padişah sağlığına kavuşur. Üçüncü suyu içen Camsab üstün bir zekâya kavuşur ve padişahın baş veziri olur.

Şahmeran efsanesi yörede dilden dile değişik versiyonlarla anlatılır. Ve çok eski zamanlara uzanan bir hikâyesi vardır. Bu efsaneyi Tarsus’ta bizzat halkın ağzından dinlemek isterseniz Mersin Otellerinde konaklayarak Tarsus’u ziyaret edebilirsiniz.