Bir New York Masalı: Central Park

Sayısız filme, bilindik dizilere konu olan Amerika’nın en ilgi gören şehri Central Park’ta neler yapılır diye merak ediyorsanız aradığınız tüm cevaplar burada. New York’un Manhattan bölgesinde yılda 25 milyon turiste ev sahipliği yapan muhteşem bir rota Central Park.

Central Park Hakkında

1850 yılında yapımına başlanmış, parkın açılış yılı 1853 olsa da boyunca peyzaj düzenleme işleri 15 yıl kadar daha devam etmiş. Central Park bilindiği gibi Amerika’nın çok popüler bir yeri ve burada oturan ünlüleri bir sorgularsanız demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Lüks evler, yatlar, katlar aklınıza lükse dair gelebilecek ne varsa Central Park çevresinde toplanmış. Tam tamına 4 km uzunluğu ve 800 metrelik genişliği ile bu parkın içinde neler neler yok ki… 26 binden fazla ağaç türü, 120 çeşit farklı bitki türü, 130 farklı cins hayvan türü, 51 heykel, 36 köprü ve kemer, 21 oyun alanı ve en çok talep gören 3 büyük göl. Bunların dışında spor alanları, yürüyüş yolları, konser alanları, kışın açılan buz pisti, hayvanat bahçesi de burada. Hepsini aynı yerde düşünmek biraz imkansız gibi olsa da bütün bu saydıklarımızın fazlası vardır eksiği yoktur diyebiliriz.

Central Park’ta Neler Yapılır?

Doğayla İç İçe Yürüyüş

Central Park’ta yapmadan dönme listesinin başındaki yürüyüş burada farklı versiyonlarla çıkacak karşınıza. Birincisi kendi başınıza bağımsız bir yürüyüş, ikincisi rehberler eşliğinde yürüyüş turları. Yürüyüş turlarıyla Central Park’la ilgili turladığınız her yerin rehberlik hizmetini alırken sporunuzu da yapmış oluyorsunuz bir yandan. Eğer yürüyüş esnasında susarsanız hiç dert değil 🙂 Central Park’ta kaç çeşme var diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; Central Park’ta 48 adet çeşme bulunuyor. Aynı zamanda Central Park’ın bir başka gözde aktivitesi de Sinema – TV Turu. Central Park’ta çekilen dizi ve filmlerin çekildiği mekanları bir bir görebiliyorsunuz. Tabi rehberlik eşliğindeki bu turlar ücretli, onu da ayrıca belirmekte fayda var.

Bisiklet ve Fayton Keyfi

Bu görkemli parkta yapacak o kadar şey var ki. Central Park’ta yapılacak en güzel şeylerden birisi de bisiklet ve fayton turları. Parkın içinde kiraladığınız bisikletlerle ya da boş gördüğünüz bir faytona binerek parkın her yerini karış karış keşfedebilirsiniz. Tabi rehberlik burada da sizinle olacak. Bisiklet turlarında rehberlik nasıl olur diyebilirsiniz. Bisiklette kullanan kişinin dışında arkada iki koltuk daha var. Şoförünüz yani rehberiniz hem bisikleti kullanıyor hem de size rehberlik ediyor. Tercihinizi kendi başınıza gezmekten yana kullanmak isterseniz bu da mümkün. 40 West 55th Street’te bulunan kiralık bisikletler iyi bir seçim olabilir.

Hayvanları Yakından Görün

Central Park’ta 130 farklı cins hayvan türü olduğunu belirtmiştik. Sürüngenlerden kutup ayılarına kadar aklınıza gelebilecek ne varsa hepsini bu parkta görebilirsiniz. Ama öyle sıradan bir hayvanat bahçesi düşünmeyin, hayvanların yaşayabildiği her koşul burada en güzel şekilde düzenlenmiş durumda. Mesela yağmur ormanlarında yaşayan sürüngen türleri için benzeri bir ortam hazırlanmış. Bu güne kadar duymadığınız hayvan türlerini bile burada görebilirsiniz.

Central Park - Zoo

Central Park’ta Görülmesi Gereken Yerler

Central Park Gölü

En çok ilginizi çekecek yerlerden biri göller olacaktır. Central Park Gölünde doğal yaşam göreceksiniz. Yaban ördekleri, kaplumbağalar buranın neşe kaynağı adeta. Tabi sadece bunlardan ibaret değil, göl gezinizi keyifli hale dönüştürecek sandal turları burada sizi bekliyor olacak.

Çilek Bahçesi

Central Park’ta yapabileceğiniz bir diğer aktivite de Çilek Bahçesinde turlamak olmalı. Çilek Bahçesinin tam ortasında Imagine Mozaiği sizi karşılayacak. Beatles Grubu’nun eski üyesi John Lennon’un anısına yapılmış bu heykel Lennon severlerin Central Park’taki ilk durağı burası oluyor. Ağaçlar içindeki çilekleri gördüğünüzde şaşırmayın, Strawberry Fields Forever şarkısının anısına her şey en ince detayına kadar düşünülmüş.

Imagene mosaic

Shakespeare Bahçesi

Burası da adı gibi Shakespeare’nin bahçesi. Central Park’ının da gizli durağı aynı zamanda. Shakespeare’in şiirlerindeki bitkiler buranın güzelliğine güzellik katıyor. Adını da buradan almış zaten.

Bahçenin Görünüşü

Buz Pisti

Yazın sağlık için, kışınsa buz pisti haline dönüşen bir yer düşünün ve New York’un tam ortasına konumlanmış olsun. Pisti biri hayvanat bahçesinin çok yakınında. İster bir eğitmenle ister de kendi başınıza bağımsız olarak girebiliyorsunuz buz pistine. İkinci buz pisti Central Park’ın merkezinde ve sadece kışın hizmete açık. Yazınsa bir yüzme havuzuna dönüşüyor. Central Park’ta yapmadan dönmemeniz gereken aktivitesi bol buz pistinde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Delacorte Tiyatrosu

Central Park’ta yapmadan dönme listesine dahil olacak Delcorate Tiyatrosu özellikle yaz aylarında Shakespeare Festivali’ne ev sahipliği yapması ile ünlü. Buraya girmek ücretsiz. Yapmanız gereken tek şey oyunların başlayacağı saatten daha önce oradaki yerinizi almak.

Tiyatronun Muhteşem Manzarası

Dikilitaş

Diğer adı Obeliks olan Dikilitaş’ı Central Park’ta görmeden dönmemelisiniz.  İhtişamlı ve bir o kadar da güzel karelerin olduğu bir durak burası. M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da dikilmiş Dikilitaş. Sonra İskenderiye’ye taşınmış. Uzun uzun yıllar sonra yorucu bir gemi yolculuğuyla Amerika’ya gelmiş ve Central Park’a dikilmiş bu eser. İnsan gücüyle yapılmış mükemmel bir tasarım Cleopatra’s Needle yani Obeliks.