Bir Kış Masalı: Doğu Ekspresi Turu

Doğu Anadolu’nun saklı yerlerini keşfetmek isteyen gezginler için Doğu Ekspresi turları düzenlenmeye başladı! Turistik Doğu Ekspresi turlarıyla İç Anadolu’dan başlayarak ülkemizin en muhteşem doğa manzaralarını izlemeye ne dersiniz? Tatilbudur.com Doğu Ekspresi turlarında Kars’tan başlayan tren yolculuğu, Erzurum’da son buluyor. Yolculuk sırasında Kars ve Erzurum’un birbirinden güzel lokasyonları sizi bekliyor olacak. Uygun fiyatlarla tura katılanlardan tam puan alan Doğu Ekspresi turu, kar tatili için muhteşem bir alternatif olabilir.

Turistik Doğu Ekspresi Nedir?

Son birkaç senedir kış tatili denilince akla ilk gelen şey Doğu Ekspresi oluyor. Fakat tren, artan talebi karşılamak için 2 ayrı hatta ayrılmış durumda. Peki neden iki ayrı tren var ve farkları neler? Bu iki trenin arasında fark, vagonlardan kaynaklanıyor. Turistik Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon mevcutken, Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon bulunmuyor. Doğu Ekspresi hattında ise 50’ye yakın durak hattı bulunurken, Turistik Doğu Ekspresi’nde sadece 29 durak mevcut. Geliş ve gidiş yönünde farkı olmak üzere Turistik Doğu Ekspresinde 2. 5, 3 saat mola verilebiliyor. Fakat Doğu Ekspresinde mola süreleri kısıtlı.

TCDD Turistik Doğu Ekspresi, Türkiye’nin Kafkasya rotasını takip eden bir trendir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na bağlı olan Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Trenin uğradığı ara duraklar ise; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerimizdir. Hava koşullarına bağlı olarak trenin ara duraklarda ne kadar süreyle duracağı ise belli olmuyor. Ortalama 25 saat süren tren yolculuğunun en güzel yanlarından birisi hiç şüphesiz Anadolu’nun seyrine doyum olmayan muhteşem manzaraları.

Doğu Ekspresi Tren Vagonları Nasıl?

Doğu Ekspresi Treninde dört adet farklı vagon türü mevcut. Neredeyse otel konforuna sahip örtülü kuşet, yataklı, yemekli ve pulman vagonları yolculuğu keyifli hale getiren donanımlara sahip. Koltuklar yatak olacak şekilde tasarlanmıştır ve pulman 2 veya 4 kişilik kapasiteye sahiptir. Camlar aynı zamanda perde ile kapatılabilir ve vagon kapısı da kilitlenebilir. Aynı zamanda her odada ısıtma ve soğutma sistemleri de mevcut. Kuşet veya yataklı vagonlarda kalacaklar içinse yastık kılıfı, çarşaf ve battaniye verilmektedir. Rahatça hareket edebileceğiniz trende vagonlar arasında manzarayı izleyebileceğiniz noktalar bulabilirsiniz. Doğu Ekspresinde yemekli vagonda yemek yemek ayrı bir keyif. Yanınızda getirdiğiniz atıştırmalıkları muhteşem manzaralar eşliğinde yiyebilirsiniz. </p>

Doğu Ekspresi ile Nerelere Gidebilirsiniz?

Doğu ekspresi turuna uçakla veya hızlı trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer tura uçakla İstanbul’dan katılım sağlayacaksanız önce İstanbul’dan uçakla Kars’a ulaşacaksınız. Eğer tura hızlı trenle gitmeyi tercih ederseniz hızlı trenle Ankara’ya ulaşıp Ankara’dan Doğu Ekspresi turuna katılabilirsiniz.

Kars

Kars’a vardığınızda sizleri turun ilk durağı Ermenistan sınırımızda bulunan Ani Harabeleri karşılayacak. Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve birçok savaşa tanıklık eden kadim şehirde bulunan Ani Şehir Surları, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı ve Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami’sini yakından görebilirsiniz. Rehberinizin anlatımlarını dinledikten sonra verilecek olan serbest zamanda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ani gezinizin ardından Kars şehir merkezine ulaştıktan sonra Kars Şehir Turu sizleri bekliyor olacak. 12 Havariler Kilisesini, Taş Köprü ve Kars Kalesi’ni panoramik olarak görebilirsiniz.

Ani Harabelerinden bir görüntü

Erzurum

Sarıkamış Şehitlerimiz için yapılmış olan ülkemizin en anlamlı müzelerinden birisi Kanlı Tabya Sarıkamış Şehitleri Müzesi, Boğatepe Köyü, Boğa tepe köyü peynir müzesi ve mandırası, Erzurum’a görebileceğiniz diğer lokasyonların arasında bulunuyor. Muhteşem tren yolculuğundan sonra Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binayı, Erzurum’un sembolü haline gelen bir Selçuklu eseri olan Hatuniye Medresesi’ni, Üç Kümbetleri, Selçuklu Cami-i Kebir’lerinin ilk ve en önemli örneği olan Ulu Cami’yi ve daha fazlasını Doğu Ekspresi turuyla görebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Turunda Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

-Kars’da bulunan Çıldır Gölü donmuşsa, Doğu Ekspresi yolculuğunda klasikleşmiş bir aktivite haline gelen atlı kızağa binebilirsiniz. Eğer lezzetli bir göl balığı yemek isterseniz gölde balık tutmanızda mümkün. Buz tutmuş gölde küçük oyuklar açarak balık tutmak son derece eğlenceli olacaktır.

-Kars’ta her yerde peynir dükkanına denk gelebilirsiniz. Meşhur Kars Gravyer peynirini tatmalı ve mutlaka almasınız. Üstelik Kars’ta Türkiye’nin ilk peynir müzesi yer alıyor. Boğatepe’de bulunan müzeye uğramanızda fayda var.

-Kars’a gitmişken aşık atışmasını dinlememek olur mu? İçinde ”b, p, f, m, v” dudak ünsüz harfleri bulunmayan Leb Değmez şiir sanatını sınırsız yaratıcılığa sahip Kars aşıklarından dinleyebilirsiniz. Kars aynı zamanda Kafkas Danslarıyla da ünlüdür. Seçkin restoranlarda yemek yerken Kafkas dansını izleyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Ne Zaman Gidilir?

Doğu Anadolu her mevsim ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bir lokasyon. Eğer eşsiz manzaralara tanıklık etmek isterseniz TCCD Doğu Ekspresi doğru bir tercih olacaktır. Göz alıcı kar manzaralarına tanık olmak için Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında düzenlenen turlara katılabilirsiniz. İlkbaharın tüm güzelliklerine şahit olabileceğiniz Mayıs ayında ise akarsu ve şelaleri görebilir, doğanın her rengine şahit olabilirsiniz.

Eğer siz de birbirinden güzel tarihi yapıları, muhteşem kar manzaraları ve lezzetli peynirleri merak ediyorsanız, Doğu Ekspresi turlarına katılabilir ve unutulmaz bir kar tatili yapabilirsiniz.