Bir İspanyol Masalı: Mayorka Adası

İspanya’nın en büyük adalarından birisi olan Mayorka’yı yılda 21 milyon turist geliyor. Aynı zamanda Mayorka Adası İspanya’daki en kalabalık adadır.

Mayorka Adası Hakkında

Palma de Mallorca ise Mayorka adasının üzerinde yer alan şehrin adıdır. Roma imparatorluğuyla şehirleşmeye başlayan ada, 1950’li yıllardan yaz tatilleri için sonra popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Mayorka Adasında tam bir Akdeniz iklimi var, yani yazlar da kışlar da soğuk değil, bir kışa göre en düşük sıcaklık 10 derece, yazınsa en yüksek 30 derecelerde.

Mayorka Gezilecek Yerler

İspanya’nın Mallorca Adasında gezilecek yerler listesinde büyüleyici rotalar var. Playa de Palma, Es Trenc plajları, Serra de Tramuntana, Port de Soller, Valldemossa, Marineland Majorca, Le Seu Katedrali gibi dünyanın hiçbir yerinde eşine rastlayamayacağınız yerlerin hepsini Mallorca Adası’nda göreceksiniz. Peki neler yapılır Mallorca Adasında; deniz, güneş, kum üçlüsünün tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Ama siz tercihinizi her zaman tembellikten yana kullanmak istemiyorsanız özellikle Serra de Tramuntana’ya gidip burada kilometreler boyu keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Hem adayı daha yakından tanıyıp hem de muhteşem doğasında kaybolabilirsiniz. Ama siz illa ki bir aktivite yapmak istiyorum diyorsanız o zaman bunun içinde güzel bir fikir var elbette; Mallorca Adasının merkezi Palma’dan bir bisiklet kiralayın ve her yerini keşfe çıkın. Eğer Mayorka’nın keşfedilecek yerlerini merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya başlayabilirsiniz.

Port de Soller

Port de Soller adanın merkezinde yer alıyor. Soller’e vardığınızda, farklı bir adaya taşınmış gibi hissedeceksiniz. Dağlar küçük kasabada etrafınızdaki kuleye yaklaşırken, kucaklayan dalgalar limandaki küçük tekneleri birbirine çarpar. Kalabalıktan uzaklaştığınızı hissetmek istiyorsanız gelmek ve kalmak için romantik bir yer olacaktır Soller. Yaz aylarında birçok insan buraya günlük gezilere çıkıyor. Limanın yaklaşık 3 km uzağındaki yerleşimler görülmeye değer, ancak limanda gün batımının manzarasını da mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Port de Soller

Barranc de Biniaraix (Yürüyüş Yolu)

Barranc de Biniaraix sizi el değmemiş doğası ve çağlayan onlarca şelalesiyle karşılayacaktır. Eğer bölgeyi yürüyerek keşfetmek isterseniz gün ortasında güneş tepede olacağı için bu rota sizi zorlayabilir, o yüzden erkenden yola çıkmanızda fayda var. Soller’in her yerini keşfetmek isterseniz bütün gününüzü yürüyüşe ayırabilirsiniz. tam gün yürüyüş yapabilir. Her ne kadar rotalar engebeli olmasa da bazı noktalarda  oldukça dik yamaçlarla karşılabilirsiniz. Soller’deki vadiden ayrılıp Biniaraitx geçidinin içine girdikten sonra, inanılmaz manzara değişimine hayran kalacaksınız.

Barranc de Biniaraix yürüyüş yolu

Palau de I’Almudaina – Almudania Sarayı

Adanın başkenti Palma’da bulunan Almudania Sarayı, tarihi bir kraliyet sarayıdır.  1281 yılında adayı ele geçiren Araplar tarafından inşa edilen yapı, muhteşem mimarisiyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Bugün ise sarayı İspanya kralının yazlık olarak kullanmaktadır ve saray ”İspanya Milli Mirası” listesindedir.

Almudania Sarayı ve Parma Katedrali

The Cathedral of Santa Maria of  Palma – Palma Katedrali

1229 yılında Palma Katedrali gotik üslubuyla 400 senede inşa edilmiştir. Crown of Aragon tarafından Mahribilerden kalma bir caminin yerine inşa edilen katedral, Avrupa’da bulunan tüm gotik katedrallerin en yükseği olmasıyla da oldukça ünlüdür.

Mayorka Adası Alışveriş

Mayorka Adasında alışveriş yapmak isteyen hanımlar bu çağrımız tabi ki size. 🙂 Bu konuda bize yardımcı olabilecek yer de Balearic Adaları. Burada orijinal şeyler göreceksiniz. Farklı kültürlerin ürünleri eminimiz çok hoşunuza gidecek. Ayrıca burada da halk pazarları mevcut. Şayet Mallorca Adasının pazarları diye aratırsanız karşınıza çok güzel yerler çıkacaktır. Pazarlar, alışveriş merkezleri ve bunun gibi alışveriş rotası var adada. Alışveriş merkezi demişken; Petit Port, Carrefour, Festival Park, Porto Pi, Boutique Kassandra bir sürü seçeneğiyle size çok yardımcı olacak yerler.

Mayorka Adası Gece Hayatı

Mallorca Adasında gece hayatı dersek nasıl bir yerle karşılaşırız diye düşünenleriniz vardır. Hemen söyleyelim; adada gece hayatı fazlasıyla hareketli, gece özellikle saat 24’ü gösterdiğinde dolup taşar mekanlar ama gece yarısından önce her yer dolu olmaz genelde. Palma de Mallorca, Mortitx, Magaluf, GVIVM, Mont Ferrutx, Moli de Vent Mallorca Adasında tercih edebileceğiniz gece kulüplerinden bazıları.

Eğer siz de yurt dışını keşfetmek ve yeni kültürler tanımak isterseniz Tatilbudur.com’da bulunan yurt dışı turlarını inceleyebilirsiniz.