Bir Hafta Sonu Önerisi Yuvacık

Tarihle bütünleşmiş yemyeşil bir doğada hafta sonu tatilinizi keyiflendirmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse o zaman sizi alıp Kocaeli’nin Yuvacık ilçesine götürüyoruz. İstanbul’dan uzaklaşmak istemeyenlerin uğrak durağı olan Yuvacık kalabalığın aksine sessiz, sakin, huzur dolu atmosferiyle vazgeçilmezleriniz arasında olacak. Bir hafta sonu önerisi Yuvacık tüm bilinmeyenleriyle sizinle.

Yeni güne mis gibi doğasında gözünüzü açacağınız Yuvacık’ta sabahın erken saatlerinde kalkın ve doğa yürüyüşüyle güne merhaba deyin. Hafta sonu tatili için mükemmel destinasyona sahip bu ilçede konaklamak için dere kenarında konumlanmış ahşap evler mevcut. Bu muhteşem doğada dilerseniz kampta yapabilirsiniz. 3200 yıllık bir tarihe geçmişi olan Yuvacık sadece yaz aylarında değil yılın her ayında ziyaret edilebilir.

Yuvacık’ta gezilecek ve görülecek yerler

Yuvacık’ın tarihine baktığımızda çeşitli arkeolojik kalıntılara rastlamak mümkün. Bunlardan biri Osmanlı Döneminden kalma Yuvacık barajının hemen üstündeki tarihi Kemer Köprü, su değirmenleri, tarihi çeşmeler, oyma taşlar, ahşap ve kerpiçten yapılmış evler Yuvacık tatilinizde ziyaret etmeniz gereken duraklardan bazıları.

Yuvacık’ın Fatih mahallesinde ziyaret edeceğiniz Başçeşme, kilise kalıntıları ve Ermeni mezar taşlarını, Başiskele mahallesi gezinizde eski nikomedya kalıntılarını ve Gazi caddesinde göreceğiniz kalıntılar Yuvacık’ın tarihi yerleri arasında.

Yuvacık’ın olmazsa olmaz rotası Samanlı Dağları’nda göreceğiniz sayısız güzellik sizi bekliyor. Şimdilerde kırmızının her tonunu görmeniz mümkün burada. Geç kalmadan rotanızı Yuvacık’ın eşsiz doğasına çevirin.

Beşkayalar gezinizde görmeden dönmemeniz gereken Sıcakdere ve Soğukdere’de kayalıkların farklı oluşumlarına şahit olacaksınız. Yuvacık gezinizde farklı yerler keşfetmek istiyorsanız doğa yürüyüşleriyle ünlü adres Aytepe ve Menekşe Yaylası ziyaret edilecekler arasında olmalı.

Bu güzel rotalardan sonra biraz dinlenmeye ihtiyacınız olursa Yuvacık Barajı çevresi veya Servetiye Camii Köyüne enfes lezzetlerinden tadabilir, ardından tavşankanı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Yuvacık tatilinizde fotoğraf makinalarınızı yanınızdan bir an eksik etmeyin. Burada göreceğiniz binlerce güzellik arasında çekeceğiniz fotoğraf karelerine baktıkça o günleri anımsayacağınızı unutmayın.

Konaklama için tercihinizi Kocaeli Otellerinden yana kullanabilir, ya da Yuvacık’ın mükemmel doğasında gizli dere kenarındaki ahşap evlerinde kalabilirsiniz. Tercih sizin, keyifli tatiller. 🙂