Bir Hafta Sonu Önerisi Taraklı

Hafta sonu tatilinin gözde rotası Taraklı, şehir gürültüsünden uzaklarda hoşça vakit geçirebileceğiniz harika bir tatil önerisi. Tarihin eskitemediği ahşap evleri ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan mimarisi ile Taraklı Sakarya’nın güneydoğusunda konumlu. Bir hafta sonu önerisi Taraklı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda.

Taraklı’da gezilecek ve görülecek yerler

Taraklı Evleri

Yeşilin her tonunu bulacağınız Taraklı özellikle tarihi evleriyle ön planda. İki tepe arasındaki vadide konumlu bu rotaya güzellik katan bir de dere bulunuyor. Osmanlı mimarisini yansıtan Taraklı Evleri, üç asırdır ayakta kalmayı başarmış.

Taraklı Sokakları

Arnavut kaldırımlı tarih kokan daracık sokaklar… Taraklı’nın karakteristik özelliğini simgeleyen bu sokaklar arasında gezmenin tadı bir başkadır. Dar sokakları arasında yürürken belli aralıklarla yapılmış dinlenme taşları gözünüze çarpacak. Bu taşlar sokaklarda yük taşıyanlar için dinlenme amaçlı yapılmıştır.

Yunus Paşa Camii

1517 yılında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından yaptırılmış Yunus Paşa Camisi Taraklı’da yaşayan halk arasında ‘Kurşunlu Camii’ olarak anılır. Bunun sebebi ise kubbesinin kurşundan inşa edilmiş olmasıdır.

Tarihi Han

Sadece ülkemizden değil dünyanın çeşitli ülkelerinden ziyaret edilen bir rotadır Tarihi Han. Yılların eskitemediği Tarihi Han, bölgenin tarihini de simgeler.

Su Değirmeni

Halk arasında Kara Değirmen olarak adlandırılan Su Değirmeni, su enerjisini çeviren çark sisteminden güç alarak öğütme işlemi görür. Günümüzde hala işlemini devam ettiren değirmenin önünde fotoğraf molası vermeyi unutmayın.

Taraklı’da ne yenir?

Taraklı’nın en meşhur yemeklerinin başında nohutlu et, keşkek, yaprak dolması ve hamur işleri gelir. Güzel bir yemek sonrası bölgeye has bir tatlı türü olan Uhut’u denemeden buradan ayrılmayın. Bu güzel lezzetleri bölgenin restoranlarında bulabilirsiniz.

Güzel bir hafta sonu tatiline davetiye çıkan Taraklı, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için mükemmel atmosfere sahip. Günübirlik Taraklı turlarımız için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.