Bir Hafta Sonu Önerisi Mürefte

İstanbul veya çevresinde oturuyor, hafta sonu tatilinde farklı yerler görmek istiyorum diyorsanız size harika bir önerimiz var. İstanbul’a 3,5 saatlik mesafede Tekirdağ Şarköy’e bağlı Mürefte hafta sonu tatilcileri için harika bir öneri olacak. Bir hafta sonu önerisi Mürefte’yi yakından tanıyalım.

Mürefte Hakkında

Mürefte’yi anlatmaya ilk olarak meşhur şaraplarından başlayalım. İçinde 30’a yakın şarap tesisi bulunuyor. Bu tesislerin bazılarında şarapların tadına bakabiliyorsunuz. Öylesine bir tadı var ki bu şarapların adeta toprağa yansımış. İlçe içinde gezerken pek çok şarap mağazasıyla karşılaşacaksınız. Ama bu bildiğimiz mağaza olarak değil, Rumların üretim yerlerine ”şarap mağazası”demeleriyle dilden dile yaygınlaşmış bir addır. En çok tercih edilen şarabı ise Sofra Şarabı’dır. Diğer şaraplara göre daha ekonomik ve muazzam bir tada sahip. Türkiye’nin en popüler şaraplarının üretim yeri diyebiliriz Mürefte için. Mürefte’nin en güzel zamanları eylül-ekim ayları. Bu aylarda beldede bağ bozumu olduğundan Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden turlar Mürefte’nin bu güzelliklerine seyirci olmak için yola çıkıyor.

Mürefte Ne Demek?

Kelime anlamı miryefton’dan türetilen Mürefte’nin bir diğer özelliği ise çiçekli yolları. Kelime anlamı da zaten bin bir çiçek anlamına geliyor. Burası uzun uzadıya keşfedilecek bir rota değil ancak hafta içi stresinden bir nebze uzaklaşıp kendinizi doğanın kollarına bırakıp harika lezzetlerinin yanında şaraplarından tatmak için mükemmel bir alternatif. İlçeye 3 km ötede Çınarlı köyü gezilmesi gereken yerlerinden. Burada yaşayan halk dökme olarak adlandırılan şaraplar üretmekte.

Tekirdağ Mürefte arası kaç kilometre diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Tekirdağ ve Mürefte arası 50 kilometre. Konaklama için tercihinizi Tekirdağ otellerinden yana kullanıp bir gününüzü Mürefte’ye ayırabilirsiniz. İçinde şirin mi şirin işletmelerin bulunduğu beldenin tazecik balıklardan tadabilir, çay bahçelerinde oturup tavşankanı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Keyifli geçecek bir tecrübe olacağından eminiz. 🙂