Bir Hafta Sonu Önerisi: İznik

Doya doya dinleneceğiniz güneşli ve sıcak geçecek bir hafta sonu için İstanbul’dan fazla uzaklara gitmeden gezmek çok mu zor? Tabi ki hayır. Her hafta sonu düzenlenen günübirlik turlarımızı henüz ziyaret etmediyseniz ya da kendi başınıza bağımsız gezmek istiyorsanız o zaman bu hafta sonu kimselere söz vermeyin, çünkü İznik tarihle iç içe bir doğayla sizi selamlayacak.

Bursa’dan sonra sadece bir saatlik mesafedeki İznik, hafta sonu boş geçirmeyi sevmeyenlerin ana duraklarından. Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle olduğu kadar Çinileriyle de çok meşhur bir ilçe burası.

İznik’te Gezilecek Yerler

İznik Gölü: Hem Marmara’nın en büyük gölü hem de Türkiye’nin beşinci büyük gölü burası. Zaten İznik Gölü’nü bir görseniz bundan sonraki kaçamaklarınızda buraya sık sık geleceğinizden eminiz. Turistik yerleri, piknik alanları, zeytinlikler içinde eşsiz bir doğa sizi bekliyor. Bir taraftan mis gibi çam havası bir taraftan da gölün tadı. Kamp severler bu çağrım size; hafta sonu planlarınıza mutlaka İznik’in doğal güzelliğini ekleyin.

Camileri ve Türbeleri: İznik gezinizde göreceğiniz doğal güzelliklerinin dışında da olmazsa olmaz rotalar var. Camileri ve türbelerine baktığınızda ne kadar zengin olduğunu anlarsınız. Yeşil Cami, Ayasofya Cami, Mahmut Çelebi Cami, Sarı Sartuk Türbesi, Kırgızlar Türbesi, Hacı Özbek Türbesi ve Ahiveyn Sultan Türbesi İznik’te gezilip görülecek camiler ve türbeleri.

Antik Kentleri ve Kiliseleri: Doğa, tarih, kültür kısacası her şey iç içe geçmiş İznik’te. İznik’in geçmişini anlatan en güzel duraklar Koimesis Kilisesi, Aziz Tryphonos Kilisesi ve Nikeia Antik Kenti. Buraya yerli-yabancı demeden o kadar çok turist akın ediyor ki işte o yüzden buranın tadını en güzel hafta sonu çıkarabilirsiniz.

Hamamları ve Hanları: Dediğim gibi her bir yanında tarih var İznik’in. Han ve hamamları da yine buna en güzel örnekler zaten. Hafta sonu İznik’e gittiğinizde Rüstem Paşa Hanı, Hacı Hamza Hamamı, Meydan Hamamı ve İsmail Bey Hamamı’nı ziyaret edin.

Diğer Tarihi Yapıları: İznik öyle bir günde bitecek bir gezi olmamalı. İznik’e geldiğinizde katıldığınızda burayı A’dan Z’ye keşfedebilirsiniz. Bizans Sarayı, Tiyatro, Hypoge, Dörttepeler gibi yerleri de mutlaka gezmelisiniz.

Kısa kaçamaklar mı arıyordunuz, işte size en güzel hafta sonu kaçamağı. İznik gezinizdeki gibi ülkemizin en güzel yerlerini gezeceğiniz kültür turlarıyla harika tatiller ve keşfedilecek ne kadar yer varsa hepsi sizi bekliyor.