Bir Hafta Sonu Önerisi İstanbul Turları

Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan tüm güzellikler tek bir coğrafyada toplanmış. Evet tam olarak İstanbul’dan bahsediyoruz. Keşfedilmeyi bekleyen sayısız yer, tarihi yapılar, parklar, bahçeler ve dahasını görmenin mümkün olduğu bu şehir her yıl yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. İstanbul’u bu kadar özel yapan daha birçok sebep var aslında. Şimdi bir hafta sonu önerisi İstanbul Turları ile İstanbul’un gezilecek ve görülecek yerlerini keşfetme zamanı.

 1. Miniatürk

Bir hafta sonu önerisi İstanbul Turları eşliğinde göreceğiniz Miniatürk’te, Türkiye’nin en özel tarihi yapıları sergileniyor. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse; Sultanahmet Camii, Kız Kulesi, Ertuğrul Gazi Türbesi ve bunun gibi daha birçok yapı hakkında sesli olarak bilgi edinebilirsiniz. Açılışından bu yana her yaştan kişinin ilgi odağı olan Miniatürk, İstanbul’da görmeden dönmemeniz gereken maketleriyle ünlü.

Miniatürk
 1. Topkapı Sarayı

1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı ihtişamlı görüntüsüyle yerli yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bu yapı 400 yıla aşkın bir süre padişahların yaşadığı ve devletin idare ettikleri ana merkez olarak kullanılmıştır. Tarihi geçmişi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için İstanbul Turları eşliğinde Topkapı Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Ayasofya

İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülen Ayasofya, İstanbul’un eşsiz duraklarından biri. Günümüzde Ayasofya Müzesi olarak adlandırılan bu rotayı İstanbul’da görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Ayasofya
 1. Alman Çeşmesi

Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi 1898 yılında II. Wilhelm’in ziyareti sonrasında inşa edilmeye başlanmış. Almanya’da son hazırlıkları yapıldıktan sonra İstanbul’a getirilmiş ve 1901 yılında buraya monte edilmiştir. Yapımında kullanılan nakışlar, bakır kubbesi çeşmenin zenginliğine zenginlik katmıştır.

 1. Kızkulesi

İstanbul’u güzelliğini anlatan, şehrin kalbi niteliğindeki Kızkulesi’ni bugüne kadar hiç ziyaret etmemiş olsanız da filmlerden ya da dizi karelerinden mutlaka görmüşsünüzdür. Marmara Denizi’nin üzerinde küçücük bir adadan oluşan Kızkulesi İstanbul turunuzda göreceğiniz yerler arasında. Günümüzde gerçek yapılış amacı hala bilinmiyor olsa da hakkında bir sürü rivayetler var. Gerek hafta sonu kahvaltı keyfi için, gerek romantik bir akşam yemeği için binlerce insanın tercihleri arasında Kızkulesi.

Kızkulesi
 1. Çiçek Pasajı

1876’da inşa edilen Çiçek Pasajı’nın altı katını dükkânlar, üst katlarını ise daireler oluşturuyor. 1940’a kadar bu şekilde kullanılan pasaj, bu tarihten sonra dükkânlara yerleşen çiçekçiler ile hareketlenmiştir. Daha sonra meyhanelerin açılmasıyla çiçekçilerin ve daire sakinlerinin pasajı terk etmeleri üzerine adı Çiçek Pasajı olarak değiştirilmiştir. Şu an hala bu şekilde faaliyet gösteren Çiçek Pasajı’nı Beyoğlu gezinizde ziyaret edebilirsiniz.

 1. İstiklal Caddesi

İstanbul’un kalabalığını yıllar boyu çeken bir rotaya geldi sıra. Beyoğlu gezinizde uzun uzun yürüyüş yapacağınız İstiklal Caddesi bunca yıldır yerli yabancı turistlerin ilgi odağı. Tarihi geçmişi Bizans dönemine dayanır. Çeşitli alışveriş markaları, yeme-içme dükkânları ve hareketli yaşam tarzıyla tanınan bu rota kesinlikle ziyaret edilmeli. Çeşitli sanat merkezleri ve konsolosluklar yine burada toplanmış durumda.

İstiklal Caddesi
 1. Pierre Loti

Eski adıyla Rabia Kadın Kahvesi olarak tanınan Pierre Loti, ta ki Fransız yazar Pierre Loti’nin mekana hayran olmasına kadar bu şekilde adlandırıldı. Sonra adına yazarın adı verilerek daha bir turist hale dönüştürüldü. Eyüp mezarlığı içinden geçerek tepeye doğru çıktığınızda Pierre Loti ve eşsiz manzarası karşılar sizi. Buraya gitmişken doyumsuz manzarasına karşı türk kahvesi içmeyi ihmal etmeyin, bizden söylemesi.

 1. Sultanahmet Camii

İstanbul’un en önemli yapılarından birine geldi sıra. Yapımı 1616 yılında tamamlanmış Sultanahmet Camii, mavi, yeşil, beyaz renkli çinilerle inşa edilmiş. Yılın her ayında ziyaretçi akınına uğrayan bu cami gösterişli mimarisi ve ihtişamlı avlusuyla dikkatleri üzerine topluyor. Sultanahmet Camisine gittiğinizde sevdiklerinizle birlikte hatıra fotoğrafları çekmeyi ihmal etmeyin.

Sultanahmet Camii
 1. Sultanahmet Meydanı

İstanbul Turlarında ziyaret edeceğiniz Sultanahmet Meydanı şehrin göz bebeği niteliğinde. Bizans döneminde ata binenlerin meydanı olarak adlandırılan bu meydan o zamanlarda Hipodrom olarak tanınıyordu. Şehrin en turistik yerleri arasındaki bu rotada yukarıda da belirttiğimiz gibi Alman Çeşmesi bulunuyor. Tarihi geçmişinde çok önemli yeri olan bu durakta dolu dolu zaman geçirmeyi unutmayın.

 1. Dikilitaş

İmparator Theodosius tarafından yaptırılan ve 390 yılında diktirilen bu yapı Sultanahmet Meydanı’nda bulunuyor. 19.6 metre uzunluğundaki Dikilitaş şehrin en eski yapılarından. Üzerinde Rumca, Yunanca, Latince yazılar ve hiyeroglif işlemeler göreceksiniz. 865 yılında yaşanan depremde anıt zarar görmüş hatta bir küresi yerine konulamamıştır.

Dikilitaş