Bir Hafta Sonu Önerisi: Eskişehir Turları

Bu hafta sonu nereye gitsem diyorsanız rotanızı İç Anadolu Bölgesi’nin büyülü cenneti Eskişehir’e çevirin. İstanbul’dan birkaç saat mesafedeki Eskişehir hafta sonu tatili için mükemmel seçeneklerden biri. Burayı güzelleştiren Odunpazarı bile Eskişehir’in tarihini, doğal güzelliklerini anlatmaya yeterken bir gün içerisinde göreceğiniz mükemmel bir gezi programı için hazır olun.

Eskişehir’in Gezilecek Yerleri

Hafta sonu turları alternatif duraklarından Eskişehir’de nostaljik bir geziye ne dersiniz? Cevabınız evet İse bu güzel şehri gezmek için planlarınızı daha fazla ertelemeyin. Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Nuh’un Gemisi, Sazova Bilim Parkı gibi rotalarından başlayıp ardından bir zamanlar filmi çekilen devrim arabalarını Eskişehir’de gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Eskişehir’in en ilgi çeken yeri Odunpazarı’na gittiğinizde Osmanlı zamanlarından kalma tarihi evleri göreceksiniz. Birbirinden renkli evlerine çıkan taş sokaklarında turlarken ortama yakışır nostaljik fotoğraf kareleriyle her anınızı ölümsüzleştirin. Türkiye’nin ilk cam müzesi yani Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde tam 42 cam sanatçısının usta ellerinden çıkan eserleri sergileniyor. Her karesinde tarihi koklayacağınız Eskişehir’in Bandırma Vapuru, Savarona, Nusret Mayın Gemisi’nin maketleriyle birlikte 130 fotoğraf karesinin sergilendiği Cumhuriyet Müzesi Eskişehir gezisinin olmazsa olmaz yerlerinden. Eskişehir deyince adeta buranın simgesi olmuş Porsuk Çayı’da unutulmamalı. Buradan sonraki gezinize Kurşunlu Cami Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları çarşısından devam edebilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Tarih kokan bu şehrin her damak tadına yakışan öyle bir lezzeti var ki; işte o da Çibörek. Zengin bir yemek kültürü olan Eskişehir mutfağının geleneksel yemeklerini, Kırım Tatar yemeklerini her yerde bulabilirsiniz. Yemeklerinde ağırlıklı olarak kullanılan hamur işleri, buğdaylı lezzetleri ve bazı yörelerine ait haşhaşlı yemekleri çokça tüketilir bu mutfakta. Şehrin ana yemeklerinden biri de Balaban Köftesi. Ve çoğu yerinde görebileceğiniz sütlü ovmaç, kuzu sorpa, toyga, tarhana, bamya çorbası ve met helvasından tatmadan buradaki gezinizi sonlandırmayın.

Eskişehir Turlarına katıldığınızda tarihiyle süslü, leziz yemekleriyle ünlü bir şehirde mükemmel bir gün geçireceksiniz.