Bir Hafta Sonu Önerisi Ballıkayalar

Hafta sonu tatilinizi keyfe dönüştürmeye ne dersiniz? O zaman vakit kaybetmeden rotanızı İstanbul’un yanı başındaki Gebze’nin güzel ilçesi Ballıkayalar’a çevirin. Doğayla iç içe bir hafta sonu tatili burada sizi bekliyor. Doğanın sunduğu onlarca güzellik arasındaki göletler, dereler, şelaleler eşliğinde birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Ballıkayalar’da yapılacak çok şey var. Trekking, dağcılık, tırmanış ve daha birçok aktivite bir hafta sonu önerisi Ballıkayalar’da.

Vadi boyunca uzanan kanyon görünümlü bir boğaz Ballıkayalar. Vadinin bittiği noktada bir göl karşılar sizi. Oradan da Marmara Denizi’nin eşsiz güzelliğini daha yakından keşfedebilirsiniz. Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde konaklama imkanları olmadığından tercihinizi Gebze Otellerinden yana kullanabilirsiniz. Burası kamp severler için biçilmiş bir kaftan. Şimdi bir düşünün, göl kenarının mis gibi bol oksijenli havasında kamp kurmak nasıl da keyifli olurdu değil mi? Şayet bu fikir size iyi geliyorsa o zaman vakit kaybetmeyin ve hafta sonu tatilinizde Ballıkayalar’a doğru yola çıkın.

Dört mevsim ayrı güzellikler sunan bu eşsiz rotada çekeceğiniz her fotoğraf karesi sizi alıp uzaklara götürmeye yetecek. Yeşilin her tonuna şahit olacağınız bu rotada göçmen kuşları tatilinize eşlik edecek. Özellikle ilkbahar bir başka yaşanıyor Ballıkayalar’da. Sadece kuş ve akan suyun tabiatla buluştuğu sesler tatiliniz boyunca sizinle olacak. Başınızı döndürecek tüm bu güzelliklerin arasında kendinize farklı yürüyüş yolları seçebilir, belki de hiç kimselerin keşfetmediği güzelliklere ilk siz şahit olabilirsiniz.

Vadinin hemen çıkışında ufak bir göl var, bu gölün yanında iki kattan oluşan bir işletme bulunuyor. Burası milli parkın ana girişi. Çeşit çeşit ağaçlar arasında kendinize bir yer seçin ve sevdiklerinizle birlikte keyifli sohbetlerin döneceği piknik için hazırlıklara başlayın. Şayet burada sadece doğa yürüyüşlerine katılmak istiyorsanız sabahın erken saatlerinde milli parkın hemen yakınındaki Tavşanlı Köyü’ne gidip buranın en meşhur kahvehanesine oturup tavşankanı bir çay eşliğinde sabah kahvaltınızı yapabilir sonra rotanızı Ballıkayalar Milli Parkı’na çevirebilirsiniz.

Ballıkayalar ulaşım

Kocaeli’nin yeşil ilçesi Gebze sınırlarında olan Tavşanlı Köyü’nün kuzeyine doğru devam edin. Burada karşınıza Tavşanlı Köyü’nün tabelası çıkar. Köye ulaştığınızda kuzey yönüne devam ettiğinizde Ballıkayalar Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.