Bir Hafta Sonu Önerisi Babakale

Bu hafta sonu tatili için planlarınızı henüz yapmadıysanız Çanakkale’nin muhteşem manzarasına karşı konumlanmış Babakale’yi bir ziyaret edin. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde görsel şölen sunan Babakale ölmeden önce görülecekler listesine eklenmeli. Türkiye’nin balık konusundaki usta rotası Çanakkale Babakale hakkında bilinmeyenler bu yazıda.

Babakale’de neler yapılır sorusunun ilk cevabı; müthiş manzaraya karşı o eşsiz gün batımını izlemek olmalı. Peki Babakale ismini nereden almış; Babakale’nin içindeki o kale sayesinde ismi hep böyle anılmış. Köyün tamamında balıkçılık ve zeytincilikle uğraşan halkı göreceksiniz. Geçimlerini buralardan sağlıyorlar. Haliyle o lezzetli zeytinlerinden yapılan zeytinyağları da sofraların baş tacı. Ege’nin incisi olarak bilinen Çanakkale’nin olmazsa olmaz rotası Babakale balıkların yumurtalarını bıraktığı özel bir bölge ve burada her çeşit balık taze taze sofralarınıza geliyor. İşte bu yüzden Babakale’nin ikinci ismine akvaryum demek buraya yakışabilecek en doğru kavram olur bence.

Babakale, Osmanlı donanmalarının Çanakkale’ye deniz yoluyla ulaştıkları tek rota. Sürüyle balık çeşidini içinde barındıran Babakale’de deniz keyfi yapmak istiyorsanız gideceğiniz adres Ak Liman Koyu olmalı. İncecik kumuyla ve o eşsiz plajıyla ilk gördüğünüz andan itibaren vazgeçilmezleriniz arasında olacağı kesin. Çanakkale tatilinizde Babakale’nin o büyüleyici gün batımını izledikten sonra sıra keyifli bir akşam yemeğine geldiyse köyün içindeki pek mütevazı restoranları tercih edebilirsiniz. Burada yaşayan halka yemek için adres sorarsanız Babakale’nin en meşhur yerinde taptaze balıklarından afiyetle yiyebilirsiniz. Unutmadan balığın olmazsa olmaz ürünü kalamar sofranızda mutlaka olmalı.

Babakale’de bir hafta sonu geçirmek böyle keyif verici işte. Şayet bu atmosferde olmak, o havasını içinize doya doya çekmek ve de çeşit çeşit balıklarıyla süslü masalarında akşam yemeği yemek istiyorsanız tatilbudur.com’un Ayvacık Otellerinden şimdiden yerinizi ayırtabilirsiniz. Keyifli hafta sonları.