Bir Fransız Mutfağı Klasiği Sufle

İştahları açan, gönülleri kabartan Fransız mutfağında Souffle olarak adlandırılan Sufle yapımı kolay ama yemesi bir o kadar keyif veren mükemmel Fransız tatlılarından. Fransa tatilinizde yıllar boyu ev sahipliği yapmış bu tatlıyı kendi memleketinde yemeden buradaki gezinizi sakın sonlandırmayın. Bir Fransız mutfağı klasiği Sufle evlerinizi süslemeye geliyor.

Sufle Hakkında

Fransız mutfağının baş tacı Sufle 18. yüzyılda Fransa’da keşfedilmiş ve o gün bu gündür neredeyse herkesin vazgeçilmez bir tatlısı olarak tahtını kurmuş durumda. Bizim ülkemizde sadece tatlı olarak tüketilse de kendi vatanında yani Fransa’da tuzlusu da en az tatlısı kadar popüler. Çikolatalısı, çeşit çeşit peynirlisi, sebzelisi hatta inanması zor ama etlisi bile yapılıyor. Bildiğimiz sufleyi yapmak için çikolata, tereyağ, yumurta, şeker ve göz kararı un yeterli. İşte hepimizin mutfaklarında bulunan bu malzemelerle dilediğiniz her an bu enfes tatlıyı yapabilirsiniz. Evinizi mis gibi kokutacak bu tatlıyı misafirlerinize ufak ikramlarınızla sunabilirsiniz.

Soğuk günler kapıda demek zor olsa da içimizi ısıtacak hatta zevkten dört köşe yapacak Fransız tatlısı Sufle yemenin yazı kışı olmaz diyenlerdenseniz zaman kaybetmeden Fransa Turlarından yerinizi ayırtın. İştahları açarcasına bir sufle isteyin sonra. Doyumsuz manzarasına karşı kaşık kaşık yiyeceğiniz Souffle yani bilinen adıyla Sufle yemeden bir Fransa nasıl düşünülemiyorsa eve gittiğinizde bu tatlıyı en az bir kez olsun denemenizde şart oldu.

İster Tatlı İster Tuzlu

Sufle nedir diye merak ediyorsanız; Fransız mutfağının olmazsa olmaz tatlıları arasında yıllar önce yerini almış enfes bir lezzet türü. Az öncede bahsettiğimiz gibi tatlı olanı ne kadar meşhursa tuzlu olanı da bir o kadar tüketiliyor burada. Tatlı sufleyi yemeklerden sonra tüketmek en makulü olsa da tuzlu olanı da tam aksine yemeklerden önce başlangıç niyetine tüketiliyor Fransa’da. Buranın hemen  hemen her restoranında karşınıza çıkacak. Yukarıda belirtilen malzemeler bir arada çırpılarak özel sufle kaplarıyla birlikte fırınlanır ve hepimizin gönlünde taht kurmuş bir tatlı olarak servis edilir. İçine pudra şekeri koyabilir ya da servis edilen özel sosları ile suflenizin tadına daha da hareket katabilirsiniz.

Sufle Nasıl Yapılır?

Sufle iki şekilde yapılır; birincisi belirtilen tüm malzemelerin karıştırılarak fırına verilmesiyle, diğeri ise yumurta sarısı ve sufle malzemelerini karıştırdıktan sonra yumurtanın beyazını çırparak malzemeye katılıp fırınlanmasıyla. Peki neden yumurta? Yumurta sarısı malzemenin daha da leziz olmasını sağlarken, yumurta beyazı da suflenin daha da kabarmasına yardımcı olur.

İlk deneyiminizde Fransız mutfağı kadar lezzetli bir sufle elde edemezseniz üzülmeyin, bir sonraki denemede mükemmel bir lezzet çıkarmak hiç de hayal değil. O halde güzel bir Fransa tatilinden sonra kolları sıvama zamanı.