Beypazarı Gezi Notları

Ankara’nın en güzel yeri neresidir bilir misiniz? Ankara’da yaşayanlar bilir, ya da daha önce orada kalanlar Beypazarı’nın ne kadar güzel bir yer olduğunu. Yöresel yemekleriyle, adını alan maden suyuyla, geniş sokaklarındaki Safranbolu evlerini andıran eski evleriyle şehir için hem çok önemli hem de en çok ziyaret edilen yeri diyebilirim. Beypazarı’yla ilgili merak ettiklerinizi yazımdan bulabilirsiniz.

El işçiliği, ayakkabıları ve yemekleri meşhurdur Beypazarı’nın. Sokaklarında dolaşırken bakmaktan kendinizi alamayabilirsiniz. Böylesine turistik ama bir o kadar da hayatınızda en az bir kez olsun bu ortamda olmalısınız derim. Eski ahşap evleri süsler sokakları ve sadece bu da değil burada tam 6 tane müze var. Ankara Otellerinde kaldığınız zaman burasıyla ilgili her bilgiyi buradan not edip öyle gezmeye başlayın.

Gezilecek yerleri

Beypazarı gezisine ilk önce şöyle bir merkezde turlamayla başlayın. Ara sokaklara girin çıkın, kısacası havasını şöyle bir koklayın. Manzarasının en güzel olduğu tek bir yer var Beypazarı’nda, orası da tabi ki meşhur Hıdırlık Tepesi. Burada manzaraya doğru güzel bir Türk kahvesi de fena olmaz hani. Eğer karnınız acıkmaya başladıysa yöresel ürünlerin olduğu Alaattin Sokağına uğrayın. Daha sonra Beypazarı’nı gezmeye devam edeceğiniz duraklar yaylalar ve mağaraların olduğu doğal güzellikler olmalı. Bu saydıklarım Beypazarı’nı gezeceğiniz yerlerden sadece bazıları.

Ne yenir, ne içilir?

Beypazarı’nın verimi bol ürünü havuç buranın olmazsa olmazı. Havuçtan yapılan ürünleri burada tatmazsanız büyük bir kaybınız var demektir. Havuç döneri, havuç reçeli kesinlikle burada tadılması gereken yiyecekler. Beypazarı’nın meşhur kurusunu duydunuz mu bilmem ama yeni demini almış bir çayın yanında muazzam bir atıştırmalık diyebilirim. Şayet zamanını doğru kestirirseniz buranın yine olmazsa olmaz içeceği karadut suyunun tadına bakmadan turunuzu tamamlamayın.

Neler alınır?

Biz bayanlara sesleniyorum buradan. Siz de benim gibi takı tokadan vazgeçemeyenlerdenseniz o zaman sizi çok mutlu edecek gümüşleri ve ayakkabıları alışverişin en güzel seçeneklerinden. Ama sadece bununla bitiyor tabi ki; Beypazarı’nın el emeği ürünlerinden havuç reçeli, tarhanası, döneri, meşhur kurusu sadece burada gezerken tadacağınız şeyler değil, yanınıza da mutlaka almanız gereken lezzetleri. Evinizde duvarlarınızı süsleyecek Beypazarı evleri de tabi ki yine sevdikleriniz için en güzel armağan olabilir.

Kısacası Beypazarı şöyle bir kısaca özetleyecek olursam; buranın tarihi evleri arasında yürümeden, maden suyu ve meşhur lezzetlerinden tatmadan, doğal güzelliklerini dolaşmadan Beypazarı gezinizi sonlandırmayın, döndüğünüzde gezinizi soranlara anlatacak çok şeyleriniz olacağından eminim. Tatilbudur.com’un farklı gezi rotalarında buluşmak üzere. 🙂