Bergama Gezilecek Yerler Listesi

Alaçatı hiç süphesiz İzmir’in en güzel yerlerinden birisidir. Ayrıca tam bir turizm merkezi ve de deniz, kum, güneş turlarının olmazsa olmaz yerlerinden. İzmir’de bu destinasyondan biraz uzak öyle bir var ki işte orası da Bergama. Tarihle kültürün birleştiği doğa harikası bir yer. Şimdi kalemi kağıdı hazırlayabilir ve Bergama gezilecek yerler nerelermiş bir bir not almaya başlayabilirsiniz.

Bergama Hakkında

Tarih ve kültüre merakı olanlar Bergama’ya ayrı bir ilgi duyacağı kesin. Antik dönemlerde Bergama Antik Kenti’ne Pergamon denilirmiş. Tam tamına 3000 yıllık bir tarihi geçmişi var Bergama’nın. Tarihi bir yana o kadar güzel bir doğa göreceksiniz ki burada, Türkiye’nin sayılı yerlerinden biri diyebiliriz burası için. Zaten Türkiye’nin ilkler şehri denmiş bir kere Bergama’ya. İlk Asya Kütüphanesi, ilk hastane Asklepion, ilk kent mimar yasası, ilk parmeşon sayabileceklerimden sadece birkaçı. Ve bu unvan da kendisine çok yakışıyor aslında. Bergama’nın gezilecek ve görülecek yerleri nerelermiş bir de onlara bakalım şimdi.

Pergamon: Denize 400 metre yükseklikte kalıyor Pergamon ve ayrıca üstte de bahsettiğimiz gibi kentin en eski yerleşim yeri de burası. Eski zamanlarda kütüphaneleriyle çok meşhur bir yerdi. Aynı zamanda dünyanın en dik antik kenti Pergamon. Antik çağ döneminin en önemli şifa merkezi arasında bulunuyor.

Pergamon Antik Kenti’nde bulunan tiyatronun görüntüsü

Bergama Müzesi: Pergamon’un kazı buluntularının sergilendiği yer burası. Eğer İzmir’de Etnografik şeyler arıyorsanız Bergama Müzesi doğru adres.

Myrina: Bergama bir zamanlar ciddi iki deprem atlatmış ve kalıntılarından geriye ne yazık ki çok az şey kalabilmiş. Myrina 11. yy da Aioller tarafından kurulmuş bir kent.

Pitane: Bergama’ya gittiğinizde Pitane’de Venedik Kalesini görebilirsiniz.

Kozak Yaylası: Bergama’da da piknik mi olur diye düşünmeyin, Kozak yaylası bu sorunun en güzel cevabı olacaktır. Bergama’dan 20 kilometre mesafede olan yayla çam ağaçları içinde eşi bulunmaz piknik alanlarıyla çevrili.

Bergama’daki Türk İslam Yapıları: Selçuklu Minaresi, Ulucami, Şadırvan Cami, Parmaklı Mescid, Kurşunlu Cami, Tabaklar Hamamı, Bedesten, Küplü Hamam, Taşhan.

Bergama’da görmeden dönme diyebileceğimiz bir rotası da meşhur Bergama Kaplıcaları. Sularında şifa arayanlar İzmir’de tatil yaparken burayı da mutlaka ziyaret ederler. Daracık sokaklarında Rum evlerinin olduğu Kale mahallesi ve Bergama Çayı da yine buranın en görülesi yerlerinden sadece bazıları diyebiliriz.

Bergama’da Ne Yenir?

Bergama’da ne yenir sorusuna cevap arıyorsanız önceden İzmir’i ziyaret edenler bilir buradaki tulum peynirinin ne kadar lezzetli olduğunu. Sadece bu değil tabi ki Bergama’ya gittiğinizde lokma tatlısının, farklı farklı helvalarının tadına mutlaka bakmalısınız. Buradan evinizi güzelleştirecek halı ve kilim dokumalarından da alabilirsiniz. Bergama’da denizden vazgeçemeyenlerin ana durağıysa Dikili.

Kısacası Bergama her anlamda çok güzel bir yer. Tarih desek tarih, doğası desek binlercesi… İzmir Otellerinde kaldığınızda Bergama uğramadan dönmemeniz gereken bir durak olmalı.