Karadeniz’in şirin mi şirin minik kasabası Amasra. Sakin, huzurlu bir tatil arayışındaysanız Amasra tam size göre. Nasıl bir yermiş Amasra bir de yakından bakalım.

Bozulmamış doğal güzellikleri içinde kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla Batı Karadeniz Turlarının vazgeçilmez rotası Amasra. Gittiğiniz andan itibaren o kadar benimseyeceğiniz bir ortam kucaklıyor ki yabancılık hissettirmeyen inanılmaz güzel bir yer burası. Muhabbeti hoş sımsıcak halkıyla sevimli mi sevimli keyifle tatil arayanlar için tam bir sahil kenti. Ahşap ürünlerden hediyelik eşyaları bulunan çarşısından doyasıyla alışverişinizi yapabilir, sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz.

Gezilecek yerleri

Çekiciler Çarşısı

Eskiden el yapımı ürünlerin bol olduğu yerdi Çekiciler Çarşısı. Ama şimdilerde yöresel ürünlerinden bulmak çok zor. Bu olumsuz bir durum olsa da Amasra’ya gittiğinizde çarşının o kokusunu mutlaka hissedin derim.

Amasra Kalesi

İşte Amasra’nın en etkileyici, manzarasının en güzel olduğu noktası. Amasra Kalesine çıktığınızda bütün şehrin manzarasını izleyebilir, en güzel resimleri buradan çekebilirsiniz. Amasra Kalesi dışında buranın sembolü olmuş Kemere Köprü’nü görmeden Amasra gezinizi sonlandırmayın.

Amasra Müzesi

Amasra’ya ait küçük ama çok önemli eserler bu müzede. Amasra tatilinde gezilecek yerlerini ziyaret etmeden olmaz.

Boztepe

En güzel manzarasının olduğu bir durak da Boztepe. Doğadan ve Amasra’dan kopamayanların güneşin batışını izledikleri vazgeçilmez bir rota Boztepe.

Buranın tadını ancak ara sokaklarına girdiğinizde anlayacaksınız. Hepimiz çocukken sokaklarda büyümedik mi? O gelenekler orada hala devam ediyor. Anneler evlerin kapı önünde oturmuş sohbet ederken gelen geçeni yabancılamadan sohbetlerine dahil ediyor. İşte böylesine bir ortam buradaki. Buranın en güzel zamanı ne zaman derseniz kesinlikle akşamüstü derim size. Amasra’yı Amasra yapan gezilecek yerleri olsa da en az onlar kadar önemli mükemmel güneşin batışı.

Ne yenir?

Amasra mutfağı balık severlerin yüzünü fazlaca güldürecek türden. Canlı canlı çıkan balıkların lezzetine bakacağınız yerler Amasra’daki balık lokantaları olmalı. Yanına bir de sofraların olmazsa olmazı mezeleri de oldu mu işte o zaman tadından geçilmez. Hele bir de Türk sanat müziği eşliğinde olursa daha başka ne istenir ki… Güneş batımı bir yandan rengârenk salatası, mezeleri ve taptaze balıklarıyla süslü masa bir yandan.

Yapmadan dönme

  1. Amasra’nın meşhur yarımadasında tekne turlarına katılın.
  2. Tarihiyle süslü yerlerinden Müzesi, Kalesi, Bedesteni, Fatih Camisini gezmeden buradaki turunuzu sonlandırmayın.
  3. Demin de bahsettiğim gibi mevsimine göre çıkan taze balıklarından, salatasından ve hatta buranın meşhur manda yoğurdundan tatmadan dönmek olmaz.
  4. Deniz keyfimi arıyorsunuz o zaman Bozköy ve Çakraz’a gidip doyasıya deniz, güneş, kumun tadını çıkarın.
  5. Yöresel ürünlerinin olduğu özellikle de Çekiciler Çarşısını mutlaka dolaşın.
  6. Ağlayan Ağaca gidip tavşan adasını ve Atatürk silüetini görün.

Burada yetişen organik ürünlerin satıldığı Galla Pazarı buranın sebze ve meyvelerinin olduğu yöresel pazarını Amasra’da gezilecekler listenize eklemelisiniz.