Balkanlar’a Tarihi Yolculuk: Blagay Tekkesi

Bazı yerler vardır görüldüğü andan itibaren hafızaya kazınır ve asla oradan çıkmaz. Tekrar tekrar gitmek isteriz ama ilk görüldüğü an o kadar özeldir ki belki her zaman öylece kalması daha güzel gelir. İşte o yerlerden biri de Bosna Hersek’in tarih kokan Blagay Tekkesi.

Blagay Tekkesi Hakkında

Gürül gürül akan Buna Nehri yamacında yüzlerce yıllık geçmişi olan bir kale Blagay Tekkesi. Balkanların incisi Bosna Hersek Turlarına katılarak buraya yakından şahitlik etmelisiniz. Ne dert, ne tasa, ne şehir telaşı, ne stres ne de başka bir şey. Buraya gittiğinizde her şey çok geride kalmış olacak. Bütün düşüncelerden arınıp sadece ortamın büyüsüne kapılacaksınız. 19 kilometre uzunluğundaki Buna Nehri saniyede 43 ton su akıtıyor. Buraya yazın en sıcak günlerinde bile gitseniz suyun buz gibi olduğunu göreceksiniz. Blagay Tekkesiyle Buna Nehri birbirlerine o kadar çok yakışıyor ki ikisini birbirinden ayrı düşünmek zor. Buraya Blagay tekkesini denmesinin sebebine gelince; aynı isimdeki Blagay Köyü’ne yakın olduğu için bu isim verilmiş zaten buraya.

Blagay Tekkesi’nin Hikayesi

Çok ilginç bir hikayesi de var elbette; Osmanlı buraya gelmeden önce bir Anadolu Dervişi buraya gelmiş, Buna Nehri’nin çıktığı yerdeki mağaraya postunu sermiş bir güzel. Dağ yamacında tekkede yaşayanlar buraya yüz yıllarca manevi güç kazandırmış. Maddi susuzluklarını Buna Nehri, manevi susuzluklarını ise Blagay Tekkesi giderirmiş. Sonraları dervişler burada yaşamını sürdürmüş. Tekkenin bazı bölümlerine ise dünyadan göçenler gömülmüş. Böyle bir hikayesi var Blagay Tekkesi’nin. Bir zamanlar yaşanmışlık olduğunu kanıtlar gibi kilimler, sedirler ve perdeleriyle de sanki Anadolu evlerinden farkı yok buranın. Her yıl yerli yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Yolunuz Bosna Hersek’e düşer de Blagay Tekkesine uğrarsanız şifalı dedikleri suyundan içmeyi ve hatta zakkum ve nar ağaçlarının eşsiz güzelliğinde dinlenme bahanesiyle birkaç poz fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin sakın.

Bosna Hersek için önemli olan Mostar kenti, Blagay Tekkesi için de manevi değeri büyük bir yer. Ülkenin her bir yanından özellikle Müslümanlar burayı çokça ziyaret ediyor. O kadar ziyaretçi akınına uğruyor ki, bir bayram zamanı orada olma şansı bulursanız ne demek istediğimi anlarsınız, bayram günlerinde bayram havası tadı alacağınız yer kesinlikle Blagay Tekkesi olacak.

En az burası kadar hem değerli hem de görülesi bir diğer durak Mostar kenti. Ezan sesleri bir yandan çan sesleri de ardı arkasına yükselir burada. Avrupa’da yaşayan ama Osmanlı’ya dair ne varsa hala yaşatan bir yer kısacası. Yurt dışı Turlarına katılıp birçok ülke gezmiş olabilirsiniz. Hepsinde farklı farklı deneyimler edinip farklı kültürlerin havasını görmüşsünüzdür. Bosna Hersek’te bunlardan sadece biri. Hafızanızdan çıkmayacak bir ülke deneyimine daha burada şahit olmalısınız diyerek en kısa zamanda görülecek yerler listenizin başına burayı eklemeyi unutmayın. Şimdiden iyi tatiller.