Baharın ve Yazın Keyfini Ağva’da Çıkarın!

İstanbul’a 1,5 saatlik mesafede konumlu Ağva, İstanbul ve yakın çevrede oturanlar için bulunmaz bir nimet. Huzurun tam karşılığı olan bu rotada yeşilin her tonuna şahit olabilirsiniz. İnsanın içine işleyen tertemiz havası hafta sonu kaçamakları için paha biçilemez. Şehir karmaşasından uzaklarda bir tatil planlıyorsanız Ağva Otellerinden rezervasyon yaptırıp Ağva’nın eşi bulunmaz doğasını ve nehirlerini keşfedebilirsiniz.

Ağva tarihi geçmişinde Romalılar, Osmanlılar ve Frigyalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İki nehir arasında konumlu bu beldede Romalılar ve Bizanslılara ait birçok tarihi kalıntı bulunmuştur. Bunlar arasında en önemli olanı Gülerek Mağarası’dır. Ayrıca burada yaz-kış daimi kalan yerli halk vardır.

Ağva’da hem Karadeniz hem de Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında mevsim normallerinde seyreden havası içinde tatil yapacaklar haziran, temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilir. Kış aylarında ılık bir havanın hakim olduğu Ağva, özellikle İstanbullular ve yakın çevrede oturanlar tarafından bolca ziyaret ediliyor.

Ağva’da konaklama

Ağva’da konaklama için birçok seçenek var. Ama en çok bungalow evler tercih edilmekte. En az bungalowlar kadar pansiyonlarda ön planda. Kusursuz doğası içinde konumlu otelleri her bütçeye hitap ediyor. Ağva konaklamanız boyunca deniz, güneş, kum için Kadırga ve Kilimli Koyu, köyleri için Kalemköy, Hacılı Köyü, Göksu Köyü ve Gökmaslı Köyü, doğal güzelliklerine keşfetmek içinse Gelin Kayası, Saklı Göl ve Karamandere Ağva’nın gezilecek ve görülecek yerleri listesine dahil edilmeli. Buradaki tatiliniz boyunca yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Bisiklet kiralayarak bisiklet yollarında turlayabilir, sahil boyunca yürüyüşlere katılabilir, balık tutabilir ve tekne turlarına katılıp nehir boyunca gezinti yapabilirsiniz.

Ağva gece hayatı

Ağva’nın gece hayatı oldukça zengindir. Her türlü zevke hitap eden seçenek bulabilirsiniz. Ağva’da düzenlenen festival ve etkinlikler beldenin turizm açısından gelişimine büyük katkı sağlıyor. Temmuz ayında gerçekleşen Ağva Kültür ve Turizm Festivali, Uluslararası El Sanatları Fuarı, Şile Bezi Festivali ve Ağva Bisiklet Festivali sayesinde coşku dolu anlar yaşanıyor. Yöresel ürünlerinden alışveriş yapmak isteyenler Cuma günleri kurulan köylü pazarını ziyaret edebilir. Eşsiz doğasında yetişen tazecik sebze-meyveler sergilenir bu pazarda. Şayet el işlerine merakınız varsa Şile Bezi ürünlerinden, takılarından ve hediyeliklerinden kendinize veya sevdiklerinize alabilirsiniz.