Baharda Kaçırılmaması Gereken Festival Takvimi

Bahar havasını sevenler için hafta sonu tesellisi olan İstanbul festivalleri, şehir koşturmacası içinde görülebilecek en güzel eğlence türleri olarak bilinir. İstanbul dışından gelen ziyaretçilerle birlikte şenlenen bu festivaller bu yılda türlü türlü seçenekler sunuyor. İstanbul’dan biraz uzaklaşabileceğiniz açık hava etkinlikleri mi, en sevilen lezzetler mi yoksa İstanbul’un muazzam doğasında renkleri karşılamak mı? Hangisini kendinize yakın hissediyorsanız önerilerimizden birini seçip hafta sonu tatilinize renk katabilirsiniz. İşte baharda kaçırılmaması gereken festival takvimi.

  1. İstanbul Lale Festivali

Bu yıl 12. si düzenlenecek İstanbul Lale Festivali, İstanbullular için kaçırılmayacak festival önerilerimizden. Bu festivalle birlikte İstanbul’un parkları, koruları ve bahçeleri yine renk cümbüşüne dönüşecek. Aynı zamanda 563 bin lalenin ekileceği 12. İstanbul Lale Festivalinde, dünyanın en büyük lale halısı Sultanahmet Parkı’na renk katacak. İstanbul’un en görülesi yerlerinden Emirgan Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Göztepe 60. Yıl Parkı etkinliklerin bir parçası olacak. Nisan ayı sonuna kadar devam eden festivalde İstanbul’un en renkli günlerini yaşamanın tadını çıkarın.

  1. İstanbul Film Festivali

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, şimdilerde Türkiye’nin dört bir yanından katılan sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye’nin en büyük sinema etkinliğine davetiye çıkaran festivalde, dünyaca ünlü film yıldızlarını ve yönetmenleri yakından tanıma şansınız olacak. Bu yıl 36. sı düzenlenen İstanbul Film Festivali, 5-15 Nisan arasında kutlanırken; söyleşiler, aktiviteler, uzun ve kısa metrajlı filmler, konserler ve dahasıyla keyiflenme şansını kaçırmamanızı öneririz.

  1. İstanbul Çikolata Festivali

Tüm dünyayı yakından ilgilendirecek, damak tadınızı bayram ettirecek bir festivalle tanışmaya hazır mısınız? Bu yıl ilki yapılacak Uluslararası İstanbul Çikolata Festivali, 20-23 Nisan tarihleri arası Sirkeci Garı’nda düzenlenecek. 7’den 77’ye herkesin kalplerini mutlulukla dolduracak İstanbul Çikolata Festivali’ni tüm sevdiklerinizle paylaşın. Seminerler, workshoplar, söyleşiler, uygulamalar ve dahasının olacağı festival günleri sizi bekliyor. Unutmayın binlerce çikolatasever bu tatlı günler için sabırsızlanmaya başladı bile! 🙂

  1. İstanbul Çay Festivali

Ve İstanbul çaya doyacak! Çay severlerin oldukça fazla olduğu ülkemizde bir ilk daha İstanbul Çay Festivali ile yaşanacak. 29-30 Nisan’da dünyaca ünlü çay çeşitlerini deneyimleyip çaya doyacak ve daha da önemlisi çay hakkında merak ettiğiniz her şeyi uzmanlar tarafından öğrenebileceksiniz. Şayet merakınızı biraz daha üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız uygulamalı workshoplar, yarışmalar, konserler ve çeşitli eğlenceler sizi bekliyor demektir.

  1. Hürpedal Ortaca Bisiklet Festivali

Bu yıl 2. si düzenlenecek Hürpedal Ortaca Bisiklet Festivali, Ege’nin eşsiz doğası içinde hayat bulacak. Bu festivalin amacı; Dalaman, Köyceğiz, Dalyan, Ortaca beldelerinin parkurlarında bisiklet severlerin doğayla iç içe pedal çevirmelerine ortak olmak ve bu bölgelerin tarihiyle, doğasıyla yakından tanışarak doğa sporlarına olan ilgiyi arttırmak. 11-14 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Hürpedal Ortaca Bisiklet Festivali, tüm bisiklet tutkunlarıyla buluşmak için kaçırılmayacak bir öneri.

  1. Cappadox

Kapadokya’nın büyüleyici atmosferiyle tanışmak için harika bir fırsat olan Cappadox, müzik, sanat ve gastronomi alanlarını açık hava etkinlikleri ile açığa çıkarmaya hazırlanıyor. Kültür-sanat severlerin merakla beklediği bu festival, 18-21 Mayıs’ta Kapadokya’da düzenlenecek. “Dünyadan Çıkış Yolları” temalı bu festivale gitmek isteyenler biletlerini almaya başladı bile. Daha fazla tatil severleri Türkiye’nin mükemmel şehirlerinde buluşturan bu festivaller için şimdi yola çıkma zamanı.