Avrupa’nın Renkli Şehirlerine Yolculuk

Avrupa’nın bazı şehirleri iç içe geçmiş kasvetli binaların aksine en renkli haliyle tablo gibi karşımıza çıkar. Renkli derken çoğumuzun aklına ilk olarak gece hayatı gelse de bu yazımızda Avrupa’nın içimizi ısıtan rengarenk binalarıyla ünlü şehirlerinden bahsedeceğiz. O halde Avrupa’nın renkli şehirlerine yolculuk turumuz başlasın.

İtalya, Procida

İtalya’nın Napoli şehrinde binbir çeşit rengin bir araya geldiği eşsiz bir ada Procida. Avupa’nın en çok nüfusuna sahip yerlerinden biri olduğuna şaşırmamak lazım. 3 km2’lik alanda yaklaşık 10.000 kişi yaşıyor. Adeta pastel gibi boyanmış evlerin denize yansıdığı mükemmel bir rota burası.

Arjantin, Buenos Aires

İlk bakışta açık hava müzesini andıran La Boca, Buenos Aires’in en renkli bölgesidir. Rengarenk boyanmış evleriyle şehrin ilk yerleşim yeri burasıdır aynı zamanda. Cıvıl cıvıl sokakları arasında dolaşmak ayrı bir haz verir insana. Özellikle sadece yayaların girebildiği Caminito Sokağı kısa yürüyüşler için harika bir yerdir.

İngiltere, Bristol

Bristol, İngiltere’nin en yaşanılası ve en güzel şehridir. Aynı zamanda sanat faaliyetleri için kullanılmak üzere restore edilmiş 1000 yıllık limana ev sahipliği yapmakta. Bugüne kadar pek çok festivalle adını duyurmuştur. Şehrin en can alıcı noktası ise Bristol’ün Clifton kasabasındaki rengarenk evleri.

Norveç, Longyearbyen

Bembeyaz karlar arasında rengarenk evlerin sıralı olduğu bir yer hayal edin. Hayal gibi gelse de Norveç’in şirin mi şirin şehri Longyearbyen yılın neredeyse 9 ayı karlar altında. İlk gördüğünüz andan itibaren ayrılmak istemeyecek hatta ilk fırsatta bu güzel şehre yeniden gitmek isteyeceksiniz.

Hindistan, Jodhpur

Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde 1 milyon 400 bin kişinin yaşadığı Jodhpur, ‘Mavi Şehir’ olarak adlandırılır. Şehirde yaşayan Brahminlerin evlerinden sonra şehirdeki tüm evler maviye boyanmış ve bu gelenek yıllar boyu devam ederek günümüze kadar uzanmıştır.

Şayet deneyimlerinize yenilerini katmak istediğiniz bir tatil arıyorsanız Avrupa’nın renkli şehirlerine yolculuk sizi bekliyor. Listemizdeki can alıcı şehirleri gezerken fotoğraf makinanızı yanınızdan eksik etmeyin.