Atina Gezi Notları

Henüz gidememiş olanların eminim hep hayallerinde olan bir yerdir Atina. Sadece eğlence amaçlı bile olsa buraya giden çok insan gördüm. Zaten imkan varsa hiç düşünmeden eğlencesine bile olsa gidip görmek gerek merak edilen neresi olursa. Bazen insanın alıp başını bir yerlere gidesi gelir ya şahsen ben tam o moddayım. O halde şimdi Atina’da olmak vardı diyenlere gelsin bu yazımız.

Atina’nın kalbi Syntagma Meydanı’nda atıyor

Atina’da nereye giderseniz gidin bir şekilde yolunuz hep Syntagma Meydanı’na çıkar. Parlamento binası burada yer alıyor. Yani İstanbul’un Taksim’i neyse Atina’nın da Syntagma Meydanı o. Sadece eylemlerin değil kutlamaların da merkezi burası.

Karnınız acıktıysa doğru Monastiraki’ye

Biri eğlence mi dedi? Eğlencenin ve alışverişin adresi Monastiraki. Atina Turlarına katıldığınızda burada geçmişin ve şimdinin birleşimi çeşit çeşit restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarını göreceksiniz. Acıktıysanız size tavsiyem Yunanistan’a özgü souvlaki’yi denemeniz. Normal de domuz etinden yapılan bu yemek, dana ve tavuk etinden de yapılabiliyor. İsteyen tabakta isteyen dürüm şeklinde yiyebiliyor souvlaki’yi. Yanında soğan, domates ve cacıkla servis ediliyor. İçecek isterseniz de aklınızda bulunsun; bira süper bir seçenek.

Şehrin sembolü Akropolis

Atina’ya gittiğinizde burayı tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız şehrin sembolü olan Akropolis’i görmek yetmez. Ona ulaşabilmek için yokuşunu tırmanacak, nefes nefese kalacaksınız. Ve sonunda çıkmamın verdiği zaferle güzel bir resim çekilip alanı turlayacaksınız. Atina tarihi eserleri ile oldukça zengin bir yer. Akropolis’e giden iki yol var birinin üzerinde Akropolis müzesi mevcut. Buraya gittiğinizde fark edeceğiniz bir şey var; etrafı çevreleyen geniş bir alan. Bizim burada olsa kesin o alana bir beton dökülüp bir bina kondurulur ama orada öyle değil işte. Kısacası benden size tavsiye; müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz.

Demokrasi Antik Agora’da doğdu

Akropolis’e giden yol sıradan bir yol değil. Bu yol dünyanın en eski ve ünlü agoralarından birine ev sahipliği yapıyor, o da Antik Agora. Buradaki tarihi kalıntılar gerek kültürel gerekse ekonomik hayatına dair çok şeyi anlatıyor aslında. Burada politik kararlar birlikte alınıyor, sanat ve spor faaliyetleri düzenleniyor. Agora da toplanan halk, şehirle ilgili kararları tartışır ve beraberce karar alınırdı.

Ah o güzelim dar sokaklar

Akropolis’i gezdiyseniz artık dinlenme vakti. Hemen yakınlarındaki Plaka Bölgesi özellikle tavernalarıyla ünlü. İstediğiniz birine girip ziyafet çekebilirsiniz. Buranın o güzel dar sokaklarında dolaşırken eski evleri ve her yerden sarkan rengarenk çiçekleri ile sizi daha da kendine çekeceğini söyleyebilirim.

Brettos, Likörün cenneti

Plaka Bölgesine yapacağınız turda uğramanız yerlerin başında geliyor Brettos. Likör çeşitliliği olarak buraya likör cenneti desek yeridir. Kavunlu, çikolatalı, frambuazlı, bademli menüsüyle Brettos; viski ve şarap isteyenlere servisini duvarda sıralı duran meşe fıçılardan yapıyor.

Pamuk gibi bembeyaz sokaklar

Anafiotika’yı görmeden dönmek olmaz. Özellikle Anafi Adası’ndan gelenler bu bembeyaz evleriyle ünlü yere yerleşiyor. Sokaklarında dolaşırken Foça’ya gitmiş gibi bir hisse kapılacaksınız. Burası Atina turlarının en görülesi yerlerinden diyebilirim ve duygusal anlamda sizi çok farklı yerlere götürecek duygu yüklü bir yer Anafiotika.

Sabahlara kadar dans mı? O zaman Gazi…

Plaka Bölgesinden biraz uzaklaşalım ve Gazi’ye gidip eğlencenin dibini bulalım. Bu hepinize iyi gelecektir eminim. Sabahlara kadar eğlence dedikleri bu olsa gerek. Barların yoğun olduğu bölge de her daim canlılık söz konusu.

Azıcık da tarih diyelim

Gelelim azıcık da müzelerine. Şehir de Ulusal Arkeoloji Müzesi Atina’da gezilecek ve görülecek yerler listesine mutlaka alınmalı. İki katlı ve 48 odası olan müzeyi tam manasıyla gezmek birkaç saatinizi alacak. Müzede gördüğünüz her şeyin çok kıymetli olduğunu söylememe gerek yok ama özellikle tunçtan yapılmış Poseidon heykeli var ki çok etkileyici.

Atina’ya tepeden bakmak

Şehrin manzarasının tadını çıkarmak için Likavitos Tepesine çıkmanız gerek. Buraya ulaşmanın en kolay yolu taksi ya da füniküler olabilir. Eğer bir action yapmaya niyetiniz yoksa ki ben olsam o manzara karşısında nasıl bir çılgınlık yapardım belli olmaz, uzaktan şehri seyretmek iyi gelecektir.

Müzik tarihinde bir yolculuk

Benim gibi siz de Yunan şarkıları müdavimiyseniz, o zaman Yunan Müziği Enstrümanları Müzesi’ne bayılacaksınız demektir. Ünlü Yunan müzikbilimci Fivos Anoyanakis, 40 yıllık deneyimiyle elde ettiği müzik enstrümanları bu müzede sergileniyor ve müzik aletleri hakkında kapsamlı bilgi de veriliyor. Merak ettiğiniz enstrüman varsa nasıl ses çıkardığını kulaklıklarla dinleyebilirsiniz, nasıl çalındığı konusunda da oradaki şemalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Graffitinin başkenti mi?

Evet yanlış duymadınız, Atina grafitinin başkenti. Buna en güzel cevabı sokaklarının birbirinden güzel graffitilerle dolu olduğundan anlayabiliriz. Burada boş duvar ya da dükkan kepengi yok desek yeridir. Ya da tren vagonu. Sokak sanatçıları burada hiç boş durmuyor anlayacağınız. Açık hava müzesi gibi Atina sokakları 🙂

Bu yazımız Atina meraklıları içindi. Mutlaka bir gün ben de görmeliyim. Yazarken bile farklı hissedebilir mi insan? Benim gibi siz de merak ediyorsanız tatilbudur.com’ un farklı rotalarına da bekliyoruz