Asya’nın En Güzel Ülkelerinden Birisi: Güney Kore

Kore, 2.Dünya Savaşı’nın ardından işgalden kurtulduktan sonra, Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye bölündü. Başkanlık sistemine göre yönetilen bir cumhuriyet ülkesi olan Güney Kore, gelişmiş ülke statüsünde yer almaktadır.

Güney Kore Hakkında

Asya kimine göre çok uzak bir ülkeyken kimilerine göre ise keşfedilmesi gereken yerlerden. Doğu Asya’nın göz bebeği Güney Kore’nin başkenti Seul, şehir hayatıyla birlikte canlı kalıyor. Kendi kültüründen vazgeçmeden batıyla kaynaşan şehir; insanları sebebiyle dinamik bir gece hayatına, kahve tutkusuna ve geniş lezzet skalalarına sahip.  Kore bayrağının anlamı ise en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Korece Taegeukgi felsefesindeki ying ve yang ilkesini sembolize ediyor.

Kuzey Kore ile ilgili senelerdir süre gelen gerginliği yavaş yavaş üzerinden atmaya başlayan ülke, olumsuz atmosfere rağmen dünyanın en eğlenceli yerlerinden birisi. 1990’lardan bu yana neredeyse Doğu, Güney ve Güney Doğu’nun uzun süredir bağımlısı olduğu popüler kültür dalgasının tüm dünyaya etkisi yadsınamaz bir gerçek.

Güney Kore’de Ne Yenir?

Korelilerin yemek ve içmek konusundaki tutkusu Türkler ile oldukça bağdaşıyor. Hatta evde ayakkabısıyla gezmemek gibi birçok davranış konusunda da benzerlik gösteriyoruz. Kore mutfağının zenginliğini ise duymuş olabilirsiniz. Kore barbeküsü belki de en çok bilinenlerden birisi.

Koreliler kahvaltıda çoğunlukla pirinç ve çeşitli yerel lezzetleri yemeği sevse de Seul’de birçok güzel kahvaltı mekanı bulunuyor. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, yerlilerin deniz ürünleri alışverişini yaptığı Dongjak-gu’da bulunan Noryangjin pazarını da deneyebilirsiniz. Çin lahanasından jujubaya kadar birçok ürünü organik olarak bulabileceğiniz pazar ise dünyanın en iyi yemek pazarları arasında gösteriliyor.

Seul’de bulunan Noryangjin Pazarı

Güney Kore’ye Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu?

Hayır, Güney Kore’ye giderken vize gerekmiyor. Türkiye ve Kore Cumhuriyeti arasındaki 1973 tarihli ‘’Vize Muafiyeti Anlaşması’’ çerçevesinde, iki ülke vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerinde üç aya kadar vizeden muaftır.

Güney Kore’ye Ne Zaman Gidilir?

Güney Kore’de ülkemiz gibi dört mevsimin hüküm sürdüğü bir coğrafyaya sahiptir. Özellikle yaz sezonunda yağış ve sıcaklık fazla olacağı için nemli havadan rahatsızlık duyabilirsiniz. Eğer ılık havalarda Güney Kore’ye gelmek isterseniz nisan ayından haziran ayına kadar süren bahar aylarını veya eylül- ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var; ülke bahar aylarında kiraz ağaçlarının muhteşem pembe tonlarıyla göz alıcı bir hal almaktadır.

Geleneksel kıyafetleriyle Gyeongbokgung Sarayı manzarasını izleyen kadınlar

Güney Kore’de Gece Hayatı

Özellikle başkent Seul’de geceler oldukça hareketli geçiyor. Gençliğin büyük bir çoğunluğunun müzikle olan ilişkisi oldukça kuvvetlidir. Bunda K-pop’un rolü nedir, pek bilinmez fakat Seul’ün eğlenmeyi çok sevdiği bir gerçek. Hafta içi ya da hafta sonu gidebileceğiniz farklı müzik türlerine sahip pek çok mekan ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunuyor. Özellikle İtaewon bu kulüplerin en çok bulunduğu bölgelerden biri. Burada kulüpler ‘’ticari’’ ve ‘’niş’’ olarak ikiye ayrılıyor. Gerçekten iyi bir mekan arıyorsanız tercihinizi nişten yana kullanabilirsiniz.

Birbirinden ilginç ülkeler keşfedilmeyi bekliyor.  Eğer sizde yeni kültürleri yakından tanımak ve hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek isterseniz yurt dışı turlarına göz atabilirsiniz.