Ege’nin bambaşka güzeli Assos bilinmeyen her yönüyle bizimle. Tarihi, gezilecek yerleri, doğal güzelliği ile Ege için önemli turizm cenneti burası. Assos’un gezilecek ve görülecek o kadar güzel yerleri var ki burayı bu kadar özel yapan en büyük neden de bu zaten. O zaman daha yakından tanıyalım Assos’u.

Assos’un olmazsa olmaz yeri Assos Antik Kentini mutlaka görmelisiniz. Tarihe yakından ilgisi olanlar buranın ne kadar önemli bir yer olduğunu zaten bilir. Assos Antik Kenti’nde; Athena Tapınağı, Akropol, Nekropol, Agora ve tiyatro gibi yerleri var. Geçmişten bugüne her dair ilgiyi fazlasıyla üzerine çeken kent buranın olmazsa olmaz yerlerinden. Assos’un en önemli yerlerinden olan bir diğer durak Behramkale. Burası Osmanlı zamanından gelen şirin mi şirin bir köy. Burada yaşayan az insan olsa da hiç geçmişten beri bozulmamış haliyle Assos’a ayrı bir hava katıyor Behramkale. Burada dolu dolu zaman geçirmek ve her yerini karış karış gezmek isterseniz Assos Turları sizin için en uygun seçenek olabilir. Ya da tatilinizin her gününü bu güzel köye ayırmak istiyorsanız Behramkale Otelleri sizi bekliyor demektir. Assos’un şirin köyü Behramkale’de el emeği göz nuru ürünlerinden alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Behramkale’ye gittiğiniz zaman Arnavut kaldırımları içinde yüzyıllık evlerinin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Assos’ta görülecek yerler listenize Kadırga Koyunu eklemeyi unutmayın. Masmavi, parıl parıl parlayan denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine çeken Kadırga Koyu, Midilli Adası’nın tam karşı noktasında. Assos’ta görülecek çok yer olduğunu belirtmiştik, işte bunlardan bir diğeri de Yeşilyurt Köyü. Bütün yılın stresini, derdini tasasını unutacağınız yer misali bir atmosfer var bu köyde. Çam ağaçlarının mis kokuları arasında zeytin ağaçları da gelenleri selamlıyor. Buranın en güzel yanı sit alanı olduğu için bina yapılmasına izin verilmediği.

Assos’ta konaklamak bir ayrıcalık. Gezilecek yerleri, tertemiz doğası içinde yüzyıllık evlerin restore edilerek otele çevrildiği yerler buranın güzelliğine güzellik katıyor adeta. Burada yaşayan köylülerin ürünlerinden alıp tatmayı da ihmal etmeyin. Anlatmakla olmayacağı kesin olsa da gidip her şeyi kendiniz bizzat keşfetmenizi öneririz.