Assos Gezilecek Yerler Listesi

Kuzey Ege’nin bambaşka güzeli Assos, bilinmeyen her yönüyle ziyaretçilerini bekliyor. Tarihi, gezilecek yerleri, doğal güzelliği ile Ege için önemli bir turizm cenneti burası. Assos’un gezilecek ve görülecek o kadar güzel yerleri var ki burayı bu kadar özel yapan en büyük neden de bu zaten. Gezilecek yerleri merek ediyorsanız  haydi gelin daha yakından tanıyalım Assos’u.

Assos Antik Kent

Öncelikle Assos’un olmazsa olmaz yeri Assos Antik Kentini mutlaka görmelisiniz. Kentin tarihi milattan önce 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Assos Antik Kenti’nde; Athena Tapınağı, Akropol, Nekropol, Agora ve tiyatro gibi belli başlı yerler var. Özellikle Athena Tapınağının bulunduğu yerde gün batımını izlemek için özel turlar düzenleniyor. Zamanında ünlü filozof Aristoteles’in ders verdiği bu antik şehir, Behramkale’nin olmazsa olmaz yerleri arasında bulunuyor.

Behramkale

Assos’un en önemli yerlerinden olan bir diğer durak Behramkale. Burası Osmanlı zamanından gelen şirin mi şirin bir köy. Burada yaşayan az insan olsa da hiç geçmişten beri bozulmamış hali nediyle Assos’a ayrı bir hava katıyor Behramkale. Buraya özgü meşhur kabak çiçeği dolmasını ve otlu dondurma çeşitlerini denemenizde fayda var. Burada dolu dolu zaman geçirmek ve her yerini karış karış gezmek isterseniz Assos Turları sizin için en uygun seçenek olabilir. Ya da tatilinizin her gününü bu güzel köye ayırmak istiyorsanız Behramkale’de farklı konseptlere sahip konaklama seçenekleri sizi bekliyor demektir.

Behramkale köyü

Ayrıca Assos’un şirin köyü Behramkale’de el emeği göz nuru ürünlerinden alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Behramkale’ye gittiğiniz zaman Arnavut kaldırımları içinde yüzyıllık evlerinin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Kadırga Koyu
Kadırga Koyu’nda sakin bir gün

Kadırga Koyu

Assos’ta görülecek yerler listenize Kadırga Koyunu da mutlaka eklemelisiniz. Masmavi, parıl parıl parlayan denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine çeken Kadırga Koyu, Midilli Adası’nın tam karşı noktasında bulunuyor. Fakat özellikle Kadırga koyunda su biraz serin olabilir. Onu da belirtelim 🙂 Assos’ta görülecek çok yer olduğundan bahsetmiştik; işte bunlardan bir diğeri de Yeşilyurt Köyü. Bütün yılın stresini, derdini tasasını unutacağınız yer misali bir atmosfer var bu köyde. Köyde yaşayan kadınların organik olarak ürettikleri reçel, zeytinyağı, peynir, erişte gibi birçok yiyecek de bulabilirsiniz. Çam ağaçlarının mis kokuları arasında zeytin ağaçları da sizleri selamlayacak. Buranın bir diğer güzel yanı ise sit alanı olduğu için bina yapılmasına kesinlikle izin verilmiyor.

Assos’ta konaklamak bir ayrıcalık. Gezilecek yerleri, tertemiz doğası içinde yüzyıllık evlerin restore edilerek otele çevrildiği yerler buranın güzelliğine güzellik katıyor adeta. Anlatmakla olmayacağı kesin olsa da gidip her şeyi kendiniz bizzat keşfetmenizi öneririz.