Ana Sayfa Eğlence Aşkın Şehri Venedik

Aşkın Şehri Venedik

3356

Romantizm’in şehri aşk kokan Venedik. Adriyatik’in kraliçesi, suların şehri, köprülerin şehri ve ışıkların şehri olan Venedik büyüleyici bir atmosfere sahip bir yer. Sokakları masal diyarını andıran, müthiş mimarisi ile büyüleyen Venedik. Alışveriş yapmayı sevenler ve fotoğraf meraklıları için de cennetten şehir.

Bana Paris mi, Venedik mi diye sorsalar kesinlikle Venedik derim. Neden bilmiyorum ama İtalya’nın şehirleri her zaman romantik gelmiştir bana. Belki de Shakespeare’in ünlü Romeo ve Juliet’inden’dir. Burada her yıl Sevgililer Günü’nde binlerce aşk mektubu alan Verona şehri gibi Venedik’in de gondolları ve maskeleriyle gizemli bir o kadar da romantik bir havası var. Fazla değil 3 dakikalık bir tekne turuna çıkın bu dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Belki de söylediklerimin daha fazlası bile sizi bekliyor olabilir. Venedik de romantik saatler günün doğuşuyla başlar, batışıyla son bulur. Venedik Turlarına katılmanız için başka bir sebebiniz var mı?

Bir resim kadar güzel, fotoğraf karesi kadar canlı her yer. Venedik bir lagün içinde 118 adacıktan oluşuyor. Ulaşımı kolaylaştıran her türlü ulaşım kanal yoluyla yapılıyor burada. Venedik deyince aklınıza ilk ne geliyor? Benim aklıma gelen renk renk maskeleri. Buraya gelmek için doğru zamanı bulduğunuzda Venedik Karnavalına mutlaka katılmalısınız. Karnaval her yıl düzenli olarak yapılıyor ve tam 40 gün sürüyor. Ta ki Rönesans döneminden günümüze kadar devam ediyor bu eğlenceler.

Bir rivayete göre; zengin ve fakir halk arasındaki farkın önüne geçebilmek için insanlar sokaklarda maskeyle dolaşır olmuş ve bu gelenek de zamanla karnavala dönüştürülmüş. Bizim ülkemiz için böyle bir eğlence hayali nasıl olurdu bilmem ama sonunun ne olacağı belli diyebilirim.

Biraz da bu güzel şehrin gezilecek yerlerinden bahsedeyim; Dogane di Mare, kente dışarıdan gelebilecek zararlara karşı yaptırılan bir gözlem yeri. Venedik’in en bilinen ve hatta kalbi diyebileceğimiz yer, San Marco Meydanı. Kutlamalar, karnavallar kısacası bütün eğlenceler burada yapılıyor. Şehrin tadına doyulmaz manzarasını, Bazelika, Çan Kulesi ve Saray manzarası eşliğinde elinizde sıcacık kahvenizle mutlaka izlemeniz gerekiyor. Bence en romantik zamanlarınızı yurt dışı turları arasında en çok Venedik’te yaşayacaksınız. En unutulmaz tatil sizi bekliyor.

İlk yorum yapan siz olun!