Armutlu Hakkında Merak Edilenler

Hafta sonu kaçamaklarının şirin beldesi Armutlu Bursa’ya bağlı bir ilçe iken Yalova’nın il olmasıyla buraya bağlanmıştır. Gerek jeotermal kaplıcaları, gerekse İstanbul’a olan yakınlığı buranın popülerliğini daha da arttırmış durumda. Sağlık turizmi açısından her yıl binlerce turist burayı tercih ediyor. Armutlu gezi rehberi ile bu beldeyi daha yakından tanıyalım.

Armutlu Hakkında

Geçimini zeytincilik ve balıkçılıkla sağlayan Armutlu, 16 kilometrelik bir sahil şeridine sahip. Marmara Denizinin en temiz yeri olarak bilinir bu ilçe. Sakin tatil arayışında içinde olanlara huzurlu bir ortam sağlayan Armutlu, sadece kış tatilcileri için değil şehir hayatından bunalanlar içinde harika bir kaçış noktası. Armutlu zengin jeotermal kaynaklara sahip bir bölge olduğundan Armutlu pansiyon ve otelleri bu kaynakları en güzel şekilde tatilcilerine sunmakta.

Armutlu’da Konaklama

Küçük bir belde olsa da, Armutlu tatil için oldukça çeşitli alanlara sahip. İç kesimlerine doğru gittiğinizde konaklama için daha lüks otelleri de tercih edilebilirsiniz. Fiyatlar ise sezona göre değişiklik gösterebilir. Özellikle yaz aylarında sahil bölgesindeki oteller daha çok talep görmekte. Marmara’nın en temiz denizi burada olduğu için sahil bölgesindeki otellerde konaklamak bu aylarda kaçınılmaz oluyor. Armutlu kaplıcaları ise kış aylarında daha çok revaçta. Termal olarak hizmet veren Armutlu Otelleri yıl içinde fiyat olarak pek farklılık göstermiyor. Neredeyse tüm yıl tatilcilere cazip fiyatlar sunuyor.

Armutlu – Yalova

Armutlu’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan her gün sabah akşam kalkan deniz otobüsleri ile 1 saat içinde buraya ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gidecekseniz arabalı vapura binip feribotla Yalova’ya gidebilir ya da direk karadan Yalova’ya giderek Yalova-Çınarcık üzerinden Armutlu karayoluna devam ettikten sonra Armutlu’ya ulaşırsınız. Bursa veya Ankara tarafından yola çıkacaksanız da Gemlik-Armutlu arası çalışan deniz otobüsleri ile Armutlu’ya gitmeniz çok daha kolay olacaktır.

Armutlu’da Ne Yenir?

Armutlu zeytinleri ve balıkçılığıyla ünlü olduğundan burada enfes lezzetlerinin tadına bakmadan, güzel bir balık ziyafeti çekmeden dönmek olmaz elbette. Özellikle Armutlu ve Gemlik çevresinden zeytin ve zeytinyağı alabilirsiniz. Taze balıklarının tadına bakmak için bölgenin en meşhur balık restoranını araştırın ve akşam yemeği için kendinizi buraya saklayın.