Antalya’nın Vazgeçilmez Rotası Side Gezi Rehberi

Yazın neredeyse artık kendini göstermesiyle erken rezervasyon kampanyaları da o kadar cazip hale geldi ki yaz tatilinizi hala planlamadıysanız biraz acele etseniz iyi edersiniz. Hem bütçenize hitap edecek hem de dilediğiniz yere gitmenin verdiği huzurla şimdiden unutulmaz tatilin kapılarını aralayın derim. Madem öyle hala keşfetmeyenler için Side tüm güzellikleriyle bu yaz yine sizi çağırıyor.

Bu sefer tercihinizi Kültür turlarından yana değil de deniz, güneş, kum turlarından yana yapmak istiyorsanız o zaman Antalya’nın en muhteşem rotası Side sizi bekliyor demektir. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu tarihi kent için aslında denecek şey olsa da en önemlisi Side’nin gezilecek yerleriyle burayı anlatmak daha iyi olur. Nar anlamına gelen Side, tarihle iç içe muhteşem bir manzara eşliğinde karşılayacak sizi. Tıpkı Bodrum evleri gibi burada da begonviller Side’nin evlerini ve antik kalıntılarıyla ünlü sokaklarının güzelliğine güzellik katıyor adeta. Buranın seçilmiş yerlerinde konaklamak istiyorsanız Side Otellerini tercih edebilirsiniz. Ama sadece gezilecek yerleriyle ünlü değil tabi ki Side, aktiviteleri de burada tatil yapmak için en güzel imkanları fazlasıyla sunuyor zaten. Masmavi denizine dalıp Scuba turlarının tadını çıkarabilir, rafting, jeep ve safari turlarına da katılıp burayı sınırsızca yaşayabilirsiniz. Dağ sporlarına merakı olanlar Side’de Toros’ların yamaçlarına çıkıp trekking yaparlar, siz de onlardan biri olmak istiyorsanız bu yaz planlarınızı Side’ye göre ayarlayın.

Aspendos Köprüsü

Side’de gezilecek yerler listesinde başı çeken Aspendos zengin tarihiyle her zaman popüler olmayı başarıyor. Köprüçay Nehri üzerinde Roma İmparatorluğu’nun şaheseri burası. Cumhuriyet döneminde restore edilmiş haliyle göreceksiniz Aspendos Köprüsünü.

Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesinden 3 km sonra göreceksiniz Manavgat Şelalesini. Bıkmadan usanmadan zamana karşı koyarcasına gürül gürül akmaya devam ediyor. Mis gibi yemyeşil doğası içinde seyrine doyamayacağınızdan eminim. Buraya gitmişken taptaze balıklarının tadına bakmadan dönmeyin derim.

Side Müzesi

Side Antik Kent kazılarından çıkan Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerinin Heraklas, Zafer Tanrıçası Nike, Hygiea heykelleri, Hermes, bronz ve cam eserler en gösterişli haliyle müzede sergileniyor. Burada gezerken bir diğer müze olarak kullanılan Agora Hamamı’nı gezmeden buradaki turunuzu tamamlamayın.

Apollon Tapınağı

Apollon’u duyanlar özelliklerini de az çok bilebilir. Kehanetin, ışığın, güzelliğin tanrıçası olarak tanınmış Apollon’a adanan tapınak, hala tüm güzelliğinden bir şey kaybetmeden yıllara meydan okuyor desem yeridir. Side’de o muhteşem güneşin batışının manzarasını burada görmeden sakın dönmeyin. Fotoğraflarınızda sadece eserlere değil kendinize de yer vermeyi unutmayın. 🙂

Side, tarihiyle, güneşiyle, deniziyle hatta antik kalıntılarıyla tam anlamıyla gezmeniz ve o ortamda en az 2-3 kere bulunmanız gereken Antalya’nın turizm cenneti.