Antalya’nın Gizli Kalmış Yerleri

Yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldelerinden olan Antalya’nın hiç bilmediğiniz yerlerini sizler için derledik! Bu yazımızda Side, Belek, Kemer’den biraz uzaklaşıp Antalya’nın gizli kalmış güzelliklerini inceleyeceğiz. İşte bilinmeyen yüzüyle Antalya…

Çığlıkara

Antalya’nın gizli kalmış yerlerine Elmalı ilçesinin birkaç kilometre uzağındaki Çığlıkara ile başlayalım. İnsanı kendinden geçiren adaçayı ve kekik kokuları arasında görsel şölen sunan doğaüstü bir yer burası. Çığlıkara’da gezinizde görmeden dönme diyebileceğimiz bir yer varsa o da Dokuz Göller Bölgesi olur. Her ton yeşilin ve mavinin güzelliğini sergileyen Çığlıkara yerleşimi olmayan, huzur kokan cennet bahçesi adeta.

Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu

Gazipaşa’daki Koru sahili doğal havuzlar koyu turizm cenneti Antalya’nın gizli kalmış yerlerinden. Denizin içindeki havuzlarla bütün dikkatleri topluyor ve her yaz binlerce turistin akınına uğruyor doğal havuzlar koyu. Antalya’nın daha önce belki hiç görmediğiniz bu rotasına gidip saatlerce bu havuzlarda yüzebilirsiniz. Mayıs, Haziran ve Eylül aylarında Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu’nun en güzel zamanları. Ve bütün bunların dışında buranın en güzel özelliği Caretta Carettaların yumurtlama alanı olması.

Sapadere Kanyonu

360 ve 400 metre yüksekliğindeki Antalya’nın gizli kalmış yerlerinden Sapadere Kanyonu’nu mutlaka görmelisiniz. Yeşilin her tonu burada bulunuyor. Hele ki kanyonun sonundaki o gürül gürül akan şelale insanın içini ferahlatıyor adeta. Yani kısacası Antalya’da doğayla baş başa bir gün geçirmek isterseniz gideceğiniz adres kesinlikle Sapadere Kanyonu olmalı.

Tilkiler Mağarası

Manavgat ilçesinde konumlu Tilkiler Mağarası, gezinizin bir parçası olmayı fazlasıyla hak ediyor. Mağara’da dikkatleri üzerine toplayan detay dikitleri ve sarkıtları olsa gerek.

Uçansu Şelaleleri

Antalya’nın gizli kalmış yerleri listesinin cennet köşesi Uçansu Şelalesi Antalya’ya 60 kilometrelik mesafede. Kışın yağar kar ve baharda yağan yağmur sularıyla besleniyor. Doğa sporlarına merakınız varsa mis gibi kokan çam ve sandal ağaçları arasında bol bol yürüyüş ve safari yapabilirsiniz. Uçansu Şelalelerinin buz gibi sularında yüzmeden dönmeyin.

Güver Uçurumu (Kanyonu)

Kanyon olarak da adlandırılan Antalya’nın gizli kalmış yerlerindeki Güver Uçurumu’nu Döşemealtı ilçesine gittiğinizde görebilirsiniz. Kanyondan 3 ayrı çay akıyor. Güver Uçurumunun en güzel yeri Tabiat Parkı ve Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, alageyiklerin yeryüzünde yaşadıkları tek yer olarak biliniyor. Mis gibi doğasında şahane karelerle taçlandıracağınız anlar burada sizi bekliyor.

Sazak ve Ceneviz Koyları

Antalya’nın meşhur Musa Dağlarında dizilmiş Sazak ve Ceneviz Koyları pembeli morlu çiçeklerle süslenmiş şekilde ziyaretçilerini karşılar. Manzaranın en güzel haline burada doyacak, doğa sporlarınızı yine burada yapabileceksiniz. Soyları tükenmeye başlayan insan canlısı Akdeniz foklarıyla burada karşılaştığınızda şaşırmayın. Burada her an her şey çıkabilir karşınıza. Gözlerden uzak hatta iletişim kurması bile zor olan Sazak ve Ceneviz Koylarını Antalya gezinizde ziyaret edebilirsiniz.