Antalya’nın Antik Kenti Phaselis

Dört mevsim tatilin adresi Antalya’da pek çoğumuzun bilmediği harika bir yer gizli. Doğal güzellikler arasında berrak denizi, tarihiyle ünlü bu rotanın adı Phaselis. Kemer’den 12 kilometre batısındaki bu plaj, içinde antik bir şehir barındırıyor. İlk kez duyanlar için Phaselis gezi rehberi bu yazıda.

Tekirova köyü yakınlarındaki Phaselis, tarihi geçmişinde eski bir Likya antik kenti olarak bilinir. Adeta görsel şölen yaşatan bir doğada tatilcilerine yüzme keyfi sunan ve aynı zamanda tarihiyle de gönülleri fetheden Phaselis, Antalya’nın en görülesi yerleri arasında.

Phaselis Tarihi

Antalya’nın antik kenti Phaselis’in tarihi geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. Uzun yıllar Büyük İskender ve Pholemaios hakimiyetinde kalmış ve daha sonra Zeniketes adındaki korsanın hakimiyetine geçmiştir. Daha sonra antik kentin hakimiyetini Roma almış ve Bizans döneminde ise piskoposluk merkezi olarak tarihe geçmiştir. Son olarak M.Ö. 693 yılında burada liman şehri kurularak Rodos’luların hakimiyetine geçmiştir.

Phaselis Gezilecek Yerler

Antalya’nın antik kenti Phaselis’in; Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güneş Limanı olarak üç limanı bulunuyor. Antik kentin tam ortasında metrelerce genişlikte harika bir caddesi var. Caddenin güneyine doğru devam ettiğinizde Hadrian Su Yolu karşılar sizi. Bununla birlikte Tiyatro, Hamamlar, Akropol, Su kemerleri, Agoralar turunuzda ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Yapıların tarihi M.Ö. 1. ve 2. yüzyıla dayanır. Kasım’dan Mart’a ve Nisan’dan Ekim’e kadar kapılarını ziyaretçilerine açan Phaselis Antik Kenti tatil severlerin doğayla ve tarihle tanışacakları harika bir rota. Çam ormanlarıyla çevrili antik kent yazın en kavurucu sıcaklarında bile serin oluyor. Kısacası tercihinizi en sıcak aylarda bile kullansanız bunalmadan doğasıyla ve tarihi içinde kaybolacağınız bir tur Phaselis’te sizi bekliyor.

Karadan ve denizden ulaşımı olan bu bölgenin piknik alanlarından yararlanarak keyif dolu saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca deniz, güneş, kum tatili severler için kaçırılmayacak bir fırsat olan Phaselis Plajı, Antalya’nın en özel plajlarından biri olup, tatilcilerine doyumsuz bir deneyim sunuyor.

Phaselis Ulaşım

Tatil cenneti Antalya’ya ulaştıktan sonra Kemer üzerinden yola devam ettikten 12 kilometre sonra Pheselis tabelalarını takip edin. Karşınıza çıkacak sapaktan yola devam ettikten hemen sonra antik kente ulaşmış olacaksınız.

Bu yaz şöyle bir Antalya yapayım diyorsanız Erken Rezervasyon fırsatları bitmeden otelinizi alabilir, Kemer Otelleri eşliğinde bölgenin harika rotalarına doğru keşfe çıkabilirsiniz.