Antakya Gezi Rehberi

Hatay’ın tarihiyle, doğal güzellikleriyle, tertemiz havasıyla ünlü rotası Antakya’da yapmanız, görmeniz gereken enfes seçenekler var. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını düşünürsek Antakya’da gezilecek ve görülecek yerlerin bizi alıp başka dünyalara götüreceği gerçeğiyle karşılaşmış oluruz. Akdeniz’in kışın bile ılıman havasında gizli Antakya mis gibi kokan portakal ve limon ağaçlarıyla çevrili. Dört mevsim gezme şansını bulabildiğiniz Antakya Gezi Rehberi ile sizinle.

Antakya’da gezilecek yerler

Uzun Çarşı: Tarihi geçmişiyle ünlü bu rota kervansaray ve hanlarıyla 2000 yıllık bir geçmişe sahip. Antakya’nın en eski hanı olan Kurşunlu Han’ı Uzun Çarşı turunuzda mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çarşıda peynir türlerinden künefeye, nar ekşisinden çeşit çeşit salça türlerine, baharatçılardan bakırcılara, ayakkabıcılardan kuyumculara kadar her şey mevcut.

Hatay Arkeoloji Müzesi: 2013 senesinde açılan bu müzede binden fazla eser sizi bekliyor. Tarihiyle büyüleyen dekorasyonuyla görsel şölen sunan Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Princeton Üniversitesinin yaptığı kazılardan çıkarılan mozaikler sergileniyor. Bir bölümünde mozaikler yer alırken diğer bölümlerinde Amik Höyükleri ve Müze Kurtarma kazılarından çıkarılan eserler var. Thetis, Kemgöz ve Oceanus Mozaikleri Arkeoloji Müzesi’nin en önemlileri arasında.

Beşikli Mağarası: Dört mevsim tatil fırsatları sunan tarihi geçmişiyle ünlü Antakya’nın olmazsa olmaz yeri olan Beşikli Mağarası’nda birçok mezar var. Bu mezarlar arasında en ilginç olanı çukurun tabanındaki en geniş mağara. Roma döneminden günümüze kadar gelmiş bu mağara tarihin en eski zamanlarında şehrin ileri gelenlerinin ve kralların mezarları olan bilindiği için adına Beşikli Mağarası denilmiştir.

Harbiye-Daphe: Eski adıyla Daphne olarak bilinen Harbiye’nin tarihi Roma dönemlerine dayanıyor. İlk yerleşim yeri olduğu gibi ilk olimpiyatların yapıldığı yerde burası ayrıca. Yaz sıcaklarında bunalanlar için bir kaçış noktası olan Harbiye, buz gibi suların aktığı, çınar ağaçlarının gölgelendirdiği zengin bir mesire alanı olarak tanınır.

Hıdır Ağacı: Antakya’da görmeden dönmemeniz gereken bir rotada Hıdır Köyü’ndeki 17 metrelik koca çınar. Köyle aynı ismi taşıyan Hıdır Ağacı bir rivayete göre; Hz. Hıdır ve Hz. Musa sabır imtihanı esnasında bu köye giderler. Hz. Hıdır asasını su kenarına saplayıp su içer. Ardından Musa Dağı’na doğru yola koyulurlar. Geri döndüklerinde asanın yeşerdiğini görür. Hıdır’ın geçtiği her yol kısa zaman içinde sulak, yemyeşil çayırlara dönüştüğü söylenir. Çünkü Arapça’da hıdır’ın anlamına yeşillik denir. Kısacası Hudur Köyü’nde göreceğiniz Hıdır Ağacı devasa büyüklüğü ile dünyanın en yaşlı çınar ağacı olarak bilinir.

Samandağ ve Titus Tüneli: Güzel şehir Hatay’ın eşsiz manzarasını bir de Samandağ’ından izlemelisiniz. Şehrin sahil şeridinde konumlu olması balıkçılık adına çok büyük bir zenginlik demek aslında. Şehrin en can alıcı noktası da Titus Tüneli. Antakya’nın tarihiyle ve lezzetleriyle ünlü bu iki rotasını ziyaret ettiğinizde tarihi geçmişiyle ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Antakya’da alışveriş

Hatay’ın en meşhur lezzetlerinden ev yapımı salçalar, zahter, ceviz reçeli, nar ekşisi, kurutulmuş sebzeler, turunç reçeli, küflü çökelek, testi peyniri ürünlerini alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Bunları hepsini bir arada bulacağınız en güzel adres tabi ki Uzun Çarşı. Buradan aldığınız ürünlerle evde yaptığınız yemeklerin tadına doyamayacaksınız. Şayet sevdiklerinize hediyelikler almak istiyorsanız defne ve zeytinyağlı sabunlar mis gibi kokusuyla tercih edilebilir. Ayrıca buraya ait diğer bir lezzet olan içi hurmalı kömbe kurabiyelerinden almadan dönmeyin.

Antakya tatilinizi biraz tarih, biraz doğa ve birazda eşsiz lezzet duraklarıyla unutulmaz kılmak istiyorsanız Antakya Otellerinde kalabilir, şehrin tüm ilgi gören yerlerine doğru keşif turuna çıkabilirsiniz.