Amsterdam’ın Meşhur Sokak Pazarları

Şimdilerde Amsterdam tatilinin en güzel zamanları başlamışken buradaki gezi listenize Amsterdam’ın meşhur sokak pazarlarını eklemeden sakın geri dönmeyin. Bu pazarlarda neler yok ki… Giyimden ülkenin en ünlü lezzetlerine, sebzelerden taze meyvelere hatta mis kokulu çiçeklere kadar her şey Amsterdam’ın sokak pazarlarında bulunuyor. Şimdi kağıdı kalemi hazırlayın, hangi pazarda ne var, hangi günlerde kuruluyor hepsini not edin. Amsterdam tatili için hazırlıklar başlasın.

Bloemenmarkt

Bu pazarlarda kendinizi kaybetmeniz an meselesi. Amsterdam’ın sokak pazarlarını gezmeye 1862’de satışa başlayan ve gitgide büyüyen Bloemenmarkt çiçek pazarından başlayabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir pazar göremeyeceğinize emin olun. Hayatınızda ilk kez göreceğiniz türleriyle ünlü bu çiçek pazarına gittiğinizde Hollanda’nın ünlü lale soğanlarından alıp evinize renk katabilirsiniz. Ayrıca bahçe dekorasyon ürünleri de yine Bloemenmarkt çiçek pazarında.

Albert Cuyp

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da görmeden dönmemeniz gereken bir pazarda Albert Cuyp. Sebze-meyve ağırlıklı olan pazarda giyimden çiçek çeşitlerine ve peynir türlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Her Pazartesi ve Cumartesi günleri kurulan Albert Cuyp pazarını 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Dappermarkt

Amsterdam’ın biraz doğusuna doğru gittiğinizde Dappermarkt sokak pazarı çıkacak karşınıza. Yerli halkın alışveriş için tercih ettiği Dappermarkt sokak pazarı Pazartesi ve Cumartesi günleri 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık.

Noordermarkt

Jordaan bölgesinin bir diğer pazarı Noordermarkt. Bu pazarda satılan ürünler diğerlerine göre biraz daha farklı. Pazartesi günleri 09.00 – 13.00 saatleri arasında plak ve ikinci el eşyalar satılırken, Cumartesi günleri ise 09.00 – 16.00 arasında ziyarete açık olan bu pazardan taze organik sebze ve meyve ürünlerini bulabilirsiniz.

Lindengracht

Amsterdam’ın meşhur sokak pazarları listesinin son durağı yine Jordaan bölgesinden. Tatiliniz boyunca farklı lezzet türlerini denemek isterseniz Lindengracht’a gidip taze balıklarından alabilirsiniz. Balığın dışında sebze ve meyveler Lindengracht sokak pazarının olmazsa olmazları arasında. Sadece Cumartesi günleri satışa açık olan bu pazarı 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam’ın gezdikçe büyüleyen sokaklarını ve tarihi rotalarını keşfetmek isterseniz zaman kaybetmeden Amsterdam turlarından yerinizi ayırtabilirsiniz.